Tokom većine sezona gripa, bebe mlađe od šest meseci su manje izložene bolestima nalik gripu nego one između šest i 12 meseci, najverovatnije zbog toga što ih štite prirodna antitela njihovih majki, preneo je Rojters.
Kada, međutim, nastupe teže sezone, kao u 2009. kada je izbila pandemija svinjskog gripa, baš te najmlađe bebe, premale da bi same primile vakcinu, su izloženije hospitalizaciji i smrtnom ishodu od influence nego starija odojčad.
Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) već godinama preporučuju da se trudnice vakcinišu protiv sezonskog gripa, ali sada je prvi put utvrđeno da majčina vakcina štiti i bebe u prvim mesecima života.
Do ovog zaključka je došao tim stručnjaka iz Centra za zdravstveni nadzor američke vojske u Silver Springu (Merilend), kojim je rukovodila Andžilia Ejk.
Studija je obavljena na deci iz indijanskih rezervata plemena Navaho i Apača, koja su inače sklonija teškim respiratornim infekcijama nego druga deca u SAD.
Ispitivano je 1.160 parova majki i dece tokom tri sezone gripa. Majkama i deci je vađena krv pre i posle sezone influence, a praćeni su i eventualni simptomi gripa.
U sezoni gripa nakon rođenja deteta, bebe čije su majke vakcinisane, su bile pod 41 odsto manjim rizikom da im se laboratorijski utvrdi gripozna infekcija i pod 39 odsto manjim rizikom da budu hospitalizovana zbog bolesti nalik gripu.
Takođe je kod beba čije su majke vakcinisane utvrđena veća koncentracija antitela protiv gripa tokom prva dva – tri meseca života, nego kod odojčadi čije majke nisu vakcinisane tokom trudnoće.
Komentari (0)