Trudničko bolovanje ima za cilj zaštitu zdravlja žene i bebe ali umesto odmora i održavanja trudnoće, buduće majke vode borbu sa kućnim budžetom jer mesecima ostaju bez plate.
Ž.V. je medicinska sestra i zajedno sa svoje tri koleginice našla se u istoj, nezavidnoj situaciji, a kako kaže zbog straha od otkaza, jer još uvek posao nije dobila na neodređeno vreme, želi da ostane anonimna. Iz istog razloga ne usuđuje se ni jedna od njih da prijavi poslodavca, a smatraju da u ovoj situaciji i nije krivica do poslodaca jer su njihove doznake predate na vreme.
Foto: Shutterstock
„Poslednju platu primila sam u decembru za mesec oktobar i od tada ništa. Imam dete od dve godine i sad sam već jako besna jer ne znam više odakle da stvorim potreban novac. U računovodstvu kažu da će verovatno sve odjednom da legne kad se porodim ali šta do tada da radim? ” – pita se Ž.V., trudnica i majka dvogodišneg deteta koja je proveravala nekoliko puta i na sajtu RFZO-a status zahteva i svaki put, kako kaže, stoji samo da je „zahtev u obradi”.
Naša sagovornica nije jedinstven slučaj, a najveći broj žena kojima kasni plata na trudničkom radi u nekoj od državnih institucija: domovi zdravlja, bolnice, škole…
Za poslodavce crna lista, a država može kako hoće
Birokratija i prebacivanje odgovornosti je sve što smo dobili pokušavajući da utvrdimo zašto se ovakav problem dešava i na koji način može da se reši. Dok se za privatne firme pronašlo neko rešenje, a poslodavci koji kasne sa uplatama stavljaju na crnu listu, ukoliko ste zaposleni u državnoj firmi niko osim vas ne trpi štetu.
Potsetimo da su trudnice u ovoj zemlji optužene za zloupotrebu te je država kako bi zaštitila sebe od trudnica donela Zakon kojim trudničko bolovanje ne ulazi u obračun naknade zarade na porodiljskom. Zatim je donet nov Zakon o zdravstvenom osiguranju kojm je uveden veći period obračuna pa je umesto nekadašnja tri meseca, sada potrebno da radite punih 12 meseci kako biste dobili punu naknadu zarade na trudničkom bolovanju.
Tako je država stvorila Zakonski zid kojim štiti sebe, a ugrožava trudnice i roditelje.
Trudničko bolovanje u Srbiji ozbiljno narušava psihičko i fizičko zdravlje trudnica
Zbog celokupne situacije koja se tiče kašnjenja isplata i umanjenih naknada zarada, trudnice su prinuđene da dobro razmisle da li da uopšte odlaze na bolovanje, uprkos preporukama lekara, što može u ozbiljnoj meri da naruši zdravlje majke i bebe.
Sa druge strane one koje su morale na bolovanje, ugrožene su svakodnevnom brigom za opstanak. Posebno u situaciji kada mame već imaju jedno dete kojem ne može da objasni zašto je kažnjena sada kada čeka seku ili batu.
Kad kasnimo sa plaćanjem računa slede opomene, kazne, kamate, tužbe… Šta kada nama kasni uplata od države? Koje su posledice? Čija je odgovornost?
Ako ne možete da zamislite normalan život tri meseca bez plate i prihoda, sa detetom, svim troškovima života, računima… pitajte trudnice, one na žalost znaju da i to može i to u trenutku kad je novac najpotrebniji.
Komentari (0)