Nakon saopštenja našeg portala koje smo uputili Vladi Republike Srbije krajem novebra, dobili smo informaciju da je RFZO (Republički fond za zdravstveno osiguranje) isplatio sve zaostale plate trudnicama. Međutim, kašnjenje se i dalje nastavlja.
Bebac Vladi Republike Srbije: Hitno isplatite plate trudnicama!>>>
Foto: Fotolia
RFZO tvrdi da sa njihove strane nema kašnjenja
– Republički fond za zdravstveno osiguranje kontinuirano isplaćuje naknadu zarade trudnicama i nema kašnjenja u isplati pomenute naknade. Organizacione jedinice RFZO po prijemu zahteva za isplatu naknade (kompletne dokumentacije) od strane poslodavaca naknadu zarade trudnicama isplaćuju u roku od 30 dana shodno Zakonu o zdravstvenom osiguranju.
Kome trudnice mogu da se obrate u slučaju kašnjenja?
– U slučaju da postoji neki problem u vezi naknade zarade trudnicama , trudnice treba da se obrate prvo svom poslodavcu i da provere datum podnošenja zahteva od strane poslodavca za isplatu naknade Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje. Ukoliko je poslodavac podneo kompletnu dokumentaciju, a sredstva ne budu preneta na vreme, potrebno je da se obrate Organizacionoj jedinici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje-filijali kojoj je dostavljen zahtev.
Na sajtu Republičkog fonda možete proveriti da li je poslodavac podneo zahtev za isplatu plate trudnici na polovanju. Proverite status zahteva OVDE.
Na koji način se može sprečiti dalje kašnjenje plata trudnicama?
– Tokom dosadašnjih provera u isplati naknade zarade trudnicama utvrđeno je da je česta pojava da poslodavac ne dostavi kompletnu dokumentaciju potrebnu za isplatu naknade, pa shodno tome i rok iz člana 109. Zakona o zdravstvenom osiguranju za isplatu naknade teče od datuma podnošenja kompletne dokumentacije. Mišljenja smo da bi u cilju skraćenja roka za isplatu naknade zarade trudnicama bilo potrebno da trudnice provere kod svog poslodavca da li je na vreme podneo zahtev ili to učine u Organizacionoj jedinici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje- filijali – saopštava RFZO.
Foto: Fotolia
Prebacivanje odgovornosti na štetu trudnica
Trudnice ne samo da ostaju bez redovnih uplata i novca već se osećaju potpuno nezaštićeno jer poslodavci odgovornost prebaciju na RFZO, a RFZO na poslodavce.
Dok oni tako prebaciju krivisu jedni na druge, ispaštaju trudnice i njihove porodice koje po nekoliko meseci ostaju bez primanja.
Dok državni čelnici ne prestaju da daju lažna obećanja i pričaju bajke o natalitetu u Srbiji, u realnosti buduće majke ali i porodilje suočavaju se sa teškom nepravdom i ni malo prijatnim situacijama i to u periodu kad bi trebalo da su najsrećnije jer donose nov život na ovaj svet.
Jovana treba da se porodi u aprilu, a kako kaže, bila je prinuđena na bolovanje zbog epidemije boginja koje nije preležala, a radi u školi. Poslednju uplatu dobila je u decembru i to za oktobar mesec. Njen poslodavac uredno predaje zahteve za isplatu trudničkog bolovanja.
„Nadam se da će do kraja januara leći uplata za novembar jer se zaista teško snalazimo. Živimo od muževe plate, a po malo pomažu i naši roditelji. Čekamo uplate kako bi kupili nešto od opreme za bebu. U razgovoru sa drugim trudnicama shvatila sam da sam ja još u dobroj situaciji i da ima i onih koje ostaju bez plate i po više meseci.” – rekla je Jovana M. za Bebac.
Država ponovo pada na ispitu roditeljstva!
Da li je problem u poslodavcima ili birokratiji, filijalama RFZO-a ili u sistemu, ne treba da opterećuje buduće roditelje. Kašnjenje porodiljskog bolovanja je takođe aktuelno, a roditelji se pribojavaju da ni taj problem neće biti rešen uprkos promeni u Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom kojim se od 1.jula predviđa da umesto poslodavca, država direktno uplaćuje plate porodiljama.
Foto: Pixabay
Na osnovu trenutne situacije možemo samo da zakljičimo da država nije sistemski rešila ovaj problem te apelujemo da se državni čelnici konačno ozbiljno pozabave ovom tematikom i reše problem kako bi sve trudnice i sve porodilje na vreme dobijale svoje plate.
Komentari (0)