Ako je u pitanju samo jedan put, onda nije previše štetno za bebin sluh, ali se ipak ne preporučuje.
Do 22. nedelje bebino srednje uvo, koje je baza celokupnog sluha, potpuno je formirano. Dakle, beba može da čuje sve što vi čujete, ali ne istom jačinom. Zvuci i glasovi su mekši i zagušeniji. Zašto? Bebine uši su dobro zaštićene mišićima na maminom stomaku, placentom i plodovom vodom. Pošto je svaka beba drugačija, ne možemo sa sigurnošću znati koji bi joj nivo buke naštetio, pa je zato najbolje ne izlagati se riziku.
šta više, zbog glasne muzike vaše telo proizvodi hormone stresa i ubrzavaju vam se otkucaji srca, a to nije dobro za bebu. Važno je što više čuvati zdravlje dok ste trudni, a izlaganje ovakvom stresu ne obezbeđuje idealne uslove za razvoj bebe.
Jedna studija je pokazala da žene koje rade osam sati dnevno u veoma bučnom okruženju (u jako glasnim okruženjima gde je potrebna zaštita za uši) imaju mnogo veži rizik da rode bebu sa oštećenim sluhom.
U drugoj studiji je istraživano da li plodova voda ublažava ili pojačava zvuk. Rezultati su pokazali da se duboki zvuci (kao recimo sa bas gitare) u manjoj meri pojačavaju. Međutim, kako jačina zvuka raste, plodova voda ublažava zvuk.
Ova studija je takođe pokazala da plodova voda pojačava majčin glas za oko 5 decibela, ali ublažava ostale zvuke.
Komentari (0)