Redovno i umereno kretanje u trudnoći može da olakša sam tok trudnoće i pripremi organizam za porođaj. Kretanjem koje je prilagođeno stanju organizma, dakle postepeno, umereno i redovno, potičemo neke fiziološke procese u organizmu – raste srčani minutni volumen i broj srčanih otkucaja u minuti, i majke i deteta.
Pažljivim promatranjem majka može da opazi i učestaliji broj detetovih pokreta kao odgovor na kretanje. Brojne su studije pokazale da kretanje u trudnoći podiže kondiciju organizma, te ga na taj način priprema za porod. Prema nekim studijama, porođaj je ne samo subjektivno lakši, nego i brži.
Ženama koje se ni pre trudnoće nisu aktivnije kretale savetuje se postepeno započinjanje s fizičkom aktivnošću. Već poslepodnevne šetnje 3-4 puta nedeljno imaće učinak na pripremu organizma. Kretanje koje je primereno stanju i praćeno adekvatnim unosom kalorija u organizam neće uticati na porođajnu težinu deteta niti će podstaknuti prevremeni porod, kako se pre smatralo.
Majkama i budućim majkama, šetnja može biti od velikog značaja
Majkama koje boluju od gestacijskog dijabetesa kretanje može biti od velike važnosti, osim ako je ono kontraindukovano zbog nekih drugih komplikacija. Uz terapiju dijetom i redovno vežbanje dolazi do puno brže normalizacije nivoa glukoze u krvi.
Ukoliko vaša trudnoća protiče bez komplikacija i odlučili ste se baviti nekim sportom, izbegavajte sve sportove koji mogu dovesti do povrede abdomena. Treba da imate na umu da zbog hormonskog odgovora dolazi do veće gipkosti svih zglobova u trudnoći, pa je na taj način i mogućnost povrede veća.
Povećanje temperature za vreme vežbanja može predstavljati opasnost za dete u ranoj trudnoći, ali organizam je razvio kompenzatorne mehanizme koji u trudnoći odvode višak topline. Ti kompenzatorni mehanizmi nisu neiscrpni, pa stoga nemojte preterivati s vežbanjem za pretoplog vremena i uvek sa sobom imajte flašicu s vodom ili nekim voćnim napitkom.
Komentari (0)