Suočeni sa svakodnevnim obavezama ponajmanje pažnje posvećujemo svom domu. Simptomatično, najviše muke nam zadaju neki detalji koje smo jednostavno prevideli.
Evo korisnih saveta kako da vaš dom funkcioniše besprekorno.
KUTIJA SA ALATOM
“Ma gde je taj čekić, vukao se po kući, a sad ga nema!” – svi smo nekada bili u ovoj situaciji.
Na pijaci ili u specijalizovanim prodavnicama kupite kutiju za alat (koja će imati svoje mesto u kući) i opremite je adekvatnim alatom. Kad ste već tu, kupite i konzervu laka za drvo.
Evo šta će vam gotovo zasigurno u nekom trenutku biti potrebno: čekić, klešta, šmirgla, ekseri i šrafovi, bušilica, francuski ključ, šrafcigeri…
RAČUNI I ZAPISIVANJE TROŠKOVA
Sećate li se onih džinovskih registratora koji stoje po policama u firmama? Kupite jedan takav srednje veličine, i u njega odlažite plaćene račune.
Registrator može biti idealan za odlaganje i ostalih bitnih papira, kao što su izvodi iz banke, garancije za električne uređaje i ugovori.
Na jednom mestu zapisujte troškove domaćinstva: od plaćanja komunalija pa do planiranih ulaganja poput popravki ili renoviranja. Veliki broj ljudi ne kontroliše tokove svog novca, pa se često desi da i ne znaju kako su ga potrošili. Zapisujte i planirajte troškove i vaše finansijsko stanje će se vidno popraviti.
PRIBOR ZA ŠIVENJE
Samo oni kojima se desilo da negde neverovatno kasne i u poslednjem momentu vide da je garderoba koju planiraju da obuku pocepana ili bez dugmeta, a konca i igle ni na vidiku, znaju koliko je to nezgodan trenutak.
Uzmite veću teglu i u nju stavite pribor za šivenje, konce, rajsfešluse, dugmad… Ukoliko tegla ima poklopac na njega zalepite jastuče koje ćete napraviti tako što ćete najlon čarapu napuniti sunđerom. Eto načina da sve igle budu na jednom mestu.
PANIRANJE KUPOVINE
Kad smo pomenuli kontrolisanje novca, prevashodno smo mislili na planiranu kupovinu. Odlazak po hleb i mleko često se pretvori u peglanje kreditne kartice što rezultira glavoboljom na kraju meseca.
Napravite plan! U supermarket otiđite jednom mesečno i napravite zalihu za ceo mesec stvari kao što su pirinač, testenine, zaleđena pakovanja, žitarice, sokovi, začini, flaširana voda, kućna hemija… Koristite akcijske popuste, naravno, prilagođene vašim potrošačkim potrebama.
O pijaci nema potrebe da se govori – tu uvek možete naći sveže povrće, meso, ribu i sireve. Mlečni diskonti u okviru pijaca su pravo otkrovenje za vredne domaćice: na primer, tamo je cena maslaca na gram trostruko niža u odnosu na fabričko pakovanje (100 gr – 70 dinara), dok konzerva pelata od tri kilograma košta nešto više od 300 dinara, što je više nego dovoljno za mesečne potrebe domaćinstva (uporedite to sa cenom i gramažom kupovnog paradajza za kuvanje i kečapa).
PLANIRAJTE ČIŠĆENJE
Ako dozvolite sebi luksuz da vam je bukvalno cela kuća u haosu, verovatno ni ceo vikend neće biti dovoljan da je sredite.
Veće obaveze kao što su pranje i peglanje veša, čišćenje podova i tepiha raspodelite na vikend ili slobodne dane koje već imate.
Napravite kalendar (mnogi ga drže na frižideru) sa raspoređenim obavezama – na primer, u kom razmaku prati posteljinu, prozore i tepihe…ako se pridržavate ovoga, kuća će vam gotovo uvek biti uredna, a svakodnevne obaveze će se svesti na brisanje prašine i pranje sudova.
KUTIJE ZA “GLUPOSTI”
Kad smo kod haosa, njemu najviše doprinose sitnice koje se samo gomilaju, poput kablova, flajera i testera a za koje nemamo srca da ih bacimo.
Rešenje: potrpajte ih u kutije! Posebno lepo izgledaju sve popularnije dekupaž kutije koje se odlično uklapaju i upotpunjuju svaki nameštaj.
SITNICE KOJE MNOGO ZNAČE
Da li je iko posumnjao da se može živeti bez selotejpa, “OHO” lepka i zihernadle?
Heftalice? Stare novinske hartije?
Otpušivača WC šolja?
Drvene metle?
Makaza?
Rezervnih sijalica?
KUĆNA APOTEKA
Set prve pomoći se podrazumeva u svakom domaćinstvu i automobilu! I on ne sadrži brufene i diklofenake, već medicinsku gazu, vatu i makaze, povidon jod, hidrogen od 3%, flastere (lepljivu traku), mast protiv opekotina…jednostavno, sve što može poslužiti kao prva pomoć pri kućnim nezgodama.
Hronični bolesnici – naravno, set za merenje pritiska.
BITNA FIOKA
Pogotovo ako ste zaboravni i neorganizovani, odvojite jednu fioku u stanu u koju ćete odlagati sve stvari koje smatrate bitnim.
Račune koje treba platiti, dokumenta i legitimacije, satove i mobilne telefone koje ne koristite a ne rade…grupišite ih na jedno mesto i znaćete gde su kad zatrebaju.
Kada se sve sabere i logički promisli, šta oduzima više vremena, malo organizacije ili tumaranje po haosu?
Komentari (0)