Decu učimo da budu dobra, da se ne tuku i ne lažu, no šta ako upravo pomoću sukoba, svađa i poneke laži uče više i bolje. Novinari Po Bronson i Ashley Merryman proučavali su stotine istraživanja o deci i došli do zapanjujućih rezultata
Otkrivamo vam ono najneverovatnije o vaspitanju što su zaključili na temelju brojnih studija. Naime, svaki roditelj želi da mu dete odraste u samopouzdanu, prilagodljivu, uspešnu i srećnu odraslu osobu pa mu postavlja pravila i određuje šta je lepo, a šta neprihvatljivo ponašanje. No Bronson i Merryman upozoravaju na sledeće.
Za braću i sestre bolje je da se svađaju nego da odvojeno sede u miru
Braća i sestre će se svađati i potući čak 700 posto više jedno s drugim nego sa svojim prijateljima, ali, navodi Bronson, svesni su da su uvek tu jedni za druge, bez obzira na nesuglasice. Gledati ih kako urlaju i tuku se može biti prava noćna mora, no ono što roditelji trebaju napraviti nije odvajanje dece. Trebaju im, naime, pokazati kako se igrati i pronaći aktivnosti u kojima će svi uživati. Istraživanja su pokazala da će deca koja se zajedno igraju te se u svađi i potuku kasnije imati bolje odnose nego ona koja se igraju sama.
Govoreći deci non-stop da su pametna možda postižete suprotan učinak
Normalno je da roditelji žele podići samopouzdanje svoje dece, stoga nije čudno da im i hiljadu puta kažu bravo, pohvale ih i kažu da su pametni. ‘Ustvari im pokazujete da je biti pametan nešto što ili imate ili nemate. Čim im nešto teško krene, mogli bi pomisliti da to ne mogu napraviti pa će lako odustajati’, upozorava Bronson.
Umesto stalnih pohvala za razne sitnice, bilo bi poželjno da roditelji pohvale trud koji su deca uložila u neki zadatak. Time im pokazujete da imaju sposobnost uz određeni trud napraviti ono što žele.
Vaša deca će lagati, i to je OK, ne kažnjavajte ih zbog toga
Iako svi roditelji iznad svega cene iskrenost svoje dece, ne trebaju se previše uzbuđivati ako svog nestašnog petogodišnjaka uhvate u laži.
‘To znači da je vaše dete kognitivno napredno i da je sposobno razlučiti istinu od laži, odnosno izmišljene alternative’, kaže Bronson. No do dobi od sedam godina deca bi trebala odbaciti naviku laganja i izmišljanja.
Ako ih ipak uhvatite u laži, nemojte ih kazniti jer će samo postati spretniji da ih idući put ne biste uhvatili – objasnite im da ćete biti jako sretni ako vam kažu istinu.
Komentari (0)