Roditelji čija prosečna primanja prelaze 28.583 dinara moraće za boravak deteta u vrtićima Dečje ustanove „Nata Veljković“ u Kruševcu, mesečno da plaćaju 10.800 dinara. Oni, čije prosečne plate iznose između 12.133 i 28.583 dinara plaćaće 6.000 dinara. Nezadovoljni najnovijim poskupljenjem usluga vrtića, roditelji su zatražili da od Dečje ustanove i lokalne samouprave da se odluka preispita.
Irena Đorđević je inicijator prikupljanja potpisa ogorčenih roditelja u vrtiću „Pčelica“, i za samo jedan dan prikupila je više od 30 potpisa.
– Akciju ćemo proširiti na vrtiće „Zvončić“ i kod Hale sportova, a imam informaciju da su i roditelji dece koja idu u druge vrtiće zainteresovani da podrže ovaj vid građanskog protesta. Mnogo roditelja je besno zbog poskupljenja, ali su odbili da potpišu peticiju jer su do mesta u vrtiću došli preko veze, dok oni koji plaćaju najmanje kažu da njih ovo poskupljenje ne pogađa jer će plaćati samo 200-300 dinara više – objašnjava Irena Đorđević.
Do sada su roditelji bili podeljeni u tri platne grupe u zavisnosti od visine prihoda po članu porodice. Novom odlukom broj platnih grupa je povećan na šest, a Irena Đorđević tvrdi da su najviše pogođeni roditelji koji su do sada plaćali 3.500 dinara, a ubuduće će morati za vrtić da izdvoje između 5.000 i 6.000 dinara.
– Suprug mi radi u prosveti, dok sam ja zaposlena u „Trajalu“ i imam niska primanja koja su i neredovna. Do sada smo plaćali 3.470 dinara, što je bio veliki izdatak za nas jer imamo troje dece od kojih je jedno srednjoškolac. Sada ćemo plaćati između 5.000 i 6.000 dinara, što je drastično povećanje. Imam koleginicu koja radi u „Trajalu“, a muž joj radi u ugostiteljstvu. Do sada su plaćali 4.000 dinara za dvoje dece, a sada je to povećano na 7.000 do 9.000 dinara. Od nekih roditelja sam čula da će ispisati decu zbog visokih cena – dodaje Irena.
Roditelji sa kojima smo razgovarali ističu da je povećanje došlo u nezgodnom trenutku, u septembru, na početku školske godine, u vreme kada se sprema zimnica i kupuje ogrev. Neki su kontaktirali s prijateljima u okolnim gradovima i tvrde da su cene smeštaja u vrtićima u Kraljevu, Nišu i Jagodini znatno niže nego u Kruševcu.
U Gradskoj upravi nisu bili voljni da komentarišu najnovije poskupljenje u vrtićima, dok direktorka Dečje ustanove „Nata Veljković“ Slobodanka Miladinović ističe da je korekcija cena bila neophodna.
– Cena nije dugo menjana, a u međuvremenu su osnovne namirnice, koje koristimo za ishranu dece (mleko, meso, brašno, šećer) poskupele i do 50 odsto. Takođe smatram da je uvođenjem šest grupa sada postignuta jedna vrsta pravednosti u plaćanju jer nije pošteno da porodica koja živi od minimalnog dohotka i ona koja ima prihode iznad 100.000 dinara mesečno plaćaju skoro istu cenu. I sa ovim promenama cene u vrtićima u Kruševcu su među najnižima u Srbiji. Ekonomska cena u Pančevu je, recimo, 17.000 dinara. Žene koje čuvaju decu naplaćuju 60 dinara po satu – objašnjava Slobodanka Miladinović.
Ona dodaje da je cena formirana prema prosečnoj neto zaradi zaposlenih u Kruševcu, koja je u julu iznosila 25.853 dinara. Za drugo dete daje se popust od 20 odsto, dok je smeštaj trećeg deteta besplatan.
– Najgore će proći oni koji su u četvrtoj ili petoj kategoriji. Nije isto kada je prosečan prihod po članu domaćinstva 13.000 dinara ili 25.000 dinara. To je drastična razlika i oni koji su određivali cene morali su da vode računa o tome – smatra Dejan Gligorijević, roditelj.
Pojedini roditelji smatraju da je novi cenovnik pravdeniji nego prethodni.
– Suprug mi je nezaposlen, a ja radim u zdravstvu. Do sada smo za dva deteta plaćali oko 6.000 dinara, a toliko bi trebalo da plaćamo i prema novom cenovniku. Moj kolega je upisao dete u privatni vrtić ali je morao da plaća 100 evra mesečno, pa ga je sada prebacio u „Natu Veljković“. Ipak su, za većinu roditelja, ovde cene najpovoljnije – tvrdi Katarina Pešić.
Dugovanja roditelja ustanovi „Nata Veljković“ iznose 1,5 miliona dinara, a samo dug za decu koja su već ispisana je oko 450.000 dinara.
Komentari (0)