Trudnoća je razdoblje u kojem žena treba da posveti posebnu pažnju svome telu, svesna činjenice da se u njoj razvija novi život. Pravilna i uravnotežena ishrana, normalna telesna težina i način života koji uključuje vežbanje, ključni su za zdravlje majke i deteta.
Žena koja je trudna ili planira trudnoću mora da zna da njena prekomerna težina može da bude ozbiljan izazov, odnosno problem koji izaziva umanjenu plodnost, dijabetes i još mnogo toga.
Žena tokom trudnoće u proseku dobije između 11,34 i 15,88 kg, a ovako to izgleda rastavljeno na komponente:
Ne menjajte svoje navike u ishrani čak ni u trudnoći
Grudi: 0,45-0,91 kg
Dete: 2,72-3,63 kg
Posteljica: 0,45-0,91 kg
Materica: 0,45-0,91 kg
Amnionska tečnost: 0,45-0,91 kg
Krv: 1,36-1,81 kg
Zalihe proteina i masnoće: 3,63-4,54 kg
Telesne tečnosti: 1,36-1,81 kg
Praćenje indeksa telesne mase (BMI) pre samog začeća i tokom trudnoće presudno je za zdravu trudnoću i smanjenje rizika od mogućih komplikacija. Imajući u vidu ove informacije, preporučuje se da se trudnice hrane zdravo, bez suvišnih masnića i naravno brze hrane.
Međutim, još uvek vlada zabluda da tokom trudnoće treba jesti za dvoje. Naime, upravo takav stav često uzrokuje prekomernu težinu. Dovoljno je svojoj uobičajenoj ishrani dodati 200-300 kalorija tokom drugog i trećeg tromesečja kako bi se dete normalno razvijalo i raslo.
Osim ishrane, zdravoj trudnoći doprinose i fizičke aktivnosti. Iako žene često zaziru od vežbanja tokom trudnoće, važno je naglasiti da postoji više različitih vrsta vežbi koje mogu pomoći majkama da ostanu aktivne i poboljšaju svoje zdravlje pre porođaja.
Komentari (0)