Ako se test za utvrđivanje trudnoće koristi pravilno njegova pouzdanost je 96-97 odsto, kaže dr Mima Fazlagić, ginekolog, čime razjašnjava nedoumice svih žena koje se, u trenucima dok čekaju da se pojave jedna ili dve crte, pitaju koliko je on tačan. Zato pogledajte kako se test pravilno koristi.
„Koliko je siguran test za utvrđivanje trudnoće?“, ovo je jedno od najčešćih pitanja na forumima o trudnoći, koja se tiču testova za njeno utvrđivanje. A onda sledi na hiljade odgovora, koji najčešće izgledaju ovako: „Ja bih rekla 99,9%. Obe trudnoće je pokazao test i to u prilično ranom periodu − tek nekoliko dana nakon kašnjenja ciklusa“, ili ovako: „Na osnovu ličnog iskustva, nimalo… Meni je bio negativan, a samo nekoliko dana kasnije nalaz krvi je pokazao suprotno…“
Zato smo pitali dr Mimu Fazlagić, ginekologa ordinacije „Medison“ može li test da pogreši i zašto.
− Savremeni testovi reaguju na hormon trudnoće − beta HCG, što znači da izuzetno precizno detektuju da li je žena ostala u drugom stanju. Nepouzdanost se događa iz dva razloga − ako se nepravilno upotrebljavaju ili ukoliko se koriste prerano − objašnjava dr Fazlagić. − Žene često ne umeju da pročitaju test ¬ kontrolna crtica jarke boje služi za komparaciju, ali postoji još jedna crta koja treba da se pojavi.
Kada je reč o preranoj upotrebi testa, žene treba da znaju da beta HCG počinje da se luči šest dana posle spajanja spermatozoida i jajne ćelije. To znači da će test biti pouzdan pokazatelj tek ukoliko ga upotrebite tada.
− Žene greše jer test urade odmah posle ovulacije. Zato je najbolje sačekati kašnjenje ciklusa, pa se tek onda testirati. Tada je apsolutno pouzdan − naglašava dr Fazlagić.
PROVERITE KOJI TEST KORISTITE
Ranije su testovi za utvrđivanje trudnoće reagovali na progesteron, pa nisu bili toliko pouzdani kao najsavremeniji koji trudnoću potvrđuju na osnovu hormona beta HCG.
Međutim, može se dogoditi da ženi kasni ovulacija, što onda znači i da je oplođenje bilo kasnije. U tom slučaju test može biti negativan, pa ga zato treba ponoviti posle 5-6 dana.
Hormon beta HCG može da se vidi i iz krvi, ali i to je samo biološka potvrda trudnoće. Važno je da se ona dijagnostikuje i klinički, odlaskom kod lekara i ultrazvučnom konstatacijom trudnoće u materici.
− Beta HCG registruje i vanmateričnu trudnoću, ali ona se odmah može videti samo na ultrazvuku − dr Fazlagić navodi jedan od važnih razloga zbog kog posle korišćenja testa ipak obavezno treba otići na ginekološki pregled.
Komentari (0)