Koja je minimalna starost za aplikaciju TikTok?
13 godina je minimalna starost za korišćenje društvene mreže prema TikTokovim uslovima i odredbama korišćenja.
Foto: Freepik
Kompanija TikTok navodi da je namenjena korisnicima starijim od 13 godina. Ako saznate da se dete mlađe od 13 godina registrovalo na TikTok nalog možete prijaviti direktno kompaniji odlaskom na stranici ispod.
PRIJAVI OVDE
Po prijavi oni će odmah preduzeti odgovarajuće mere i obrisati nalog. U SAD-u deca mogu koristiti TikTok i ispod 13 godina, ali kod nas to nije moguće uraditi.
Jedno od ključnih problema kada je otvaranje TikTok naloga u pitanju jeste – dete može da lažira datum svog rođenja. Na ovaj način veoma se lako zaobilaze postavljena pravila, a vaše dete na taj način postaće izloženo potencijalnim opasnostima. O tome da ne smeju lažirati datum rođenja morate ozbiljno razgovarati da decom i objasniti im da TikTok još uvek nije za njih.
Ako dete ima preko 13 godina razgovarajte iskreno i podstaknite ih na neke druge kreativne stvari, sa njima možete sa svog profila ponekada pogledati nekoliko videea i na tome neka se završi njihovo korišćenje TikToka.
Da li TikTok ima opciju za sigurno korišćenje aplikacije?
Slično Facebooku ili Instagramu i TikTok ima opcije Digital Wellbeing ili kako ga kod nas prevode digitalno blagostanje. Ove opcije su ustvari brinu o digitalnoj sigurnosti, digitalnom zdravlju njenih korisnika.
Podešavanjem opcija u okviru digitalnog blagostanja moćićete da ograničite vreme korišćnjenja društvene mreže i ograničite neprikladan sadržaj.
1. Opcija Screen time Managment – omogućava ograničenje vremena koje dete provedene ispred ekrana.
Ukoliko uključite ovu opciju TikTok automatski ograničava vreme na 60 minuta korišćenja u toku jednog dana. Međutim, možete to promeniti jer postoje opcije ograničenja na 40, 60, 90 ili 120 minuta. Kada odaberete željenu opciju aplikacija će vam zatražiti da upišete četvorocifreni KOD koji ćete morati dva puta da upišete.
Ovim će svako korišćenje društvene mreže TikTok preko odabranog vremenskog perioda biti prekinuto, a aplikacija će za nastavak korišćenja tražiti KOD.
2. Sledeća opcija digitalnog blagostanja je RESTRICTED MODE, odnosno restriktivni/ ograničeni način korišćenja TikToka koji samostalno filtrira neprikladan sadržaj u aplikaciji.
Kako da podesim nalog kao privatni?
Takođe, pored gore nabrojanih stvari, veoma bitno za maloletnike jeste da im nalog ne bude javan. Možete da podesiti da nalog bude privatan tako da tinejdžer može da određuje ko sme, a ko ne sme da vidi njegove videe, šalje im poruke ili komentariše na njegovom profilu.
Imajte na umu da su čak i sa privatnim nalogom fotografija profila vašeg deteta, korisničko ime i biografija i dalje vidljivi svim korisnicima na platformi. S toga neka biografija nikako ne otkriva adresu, školu ili lokaciju deteta na bilo koji način. Dakle, ako je profil privatan možete da odredite ko može da komentariše, duetuje i direktno šalje poruke vašem detetu.
Treba napomenuti da su svi nalozi dete do 16 godina automatski podešeni kao privati. Ovo se menja nakon što dete napuni 16 godina, te će se tada nalog automatski prebaciti na javan.
Šta je bitno da znamo o privatnosti i dodatnim opcijama TikToka?
Striming (Uživo emitovanje sadržaja): Minimalna starosna granica za održavanje strima uživo je 16 godina.
Foto: Freepik
Komentari (0)