Doktorka Linkoln na svom Tik Tok nalogu objavljuje edukativne videe o ženskom zdravlju. Ona se bavi temama kontracepcije, brige o zdravlju, pa sve do tema koje su u vezi sa trudnoćom i porođajem.
Foto: PrintScreen TikTok
Ona često pomoću lutke objašnjava anatomiju porođaja, ali i načina na koji se porođaj odvija. Jedan ov snimaka koji je pogledan preko skoro 30 miliona puta jeste simulacija karličnog porođaja. S obzirom na broj pregleda vidimo da teme porođaja zaista zanimaju mnoge ljude. Pored pukog prikazivanja karličnog porođaja doktorka je detaljno objašnjavala šta se i dešava tokom te vrste porođaja te je prosečan korisnik, umesto zabave dobio edukativan sadržaj.
Klip je podelila na svojoj stranici dr Dženifer Linkoln, koja je sertifikovani akušer ginekolog u SAD, država Oregon. Doktorka je izjavila da većina ljudi nije edukovana po pitanju porođaja te da je ovaj video mnogima pomogao da imaju uvid u nešto što je tajanstveno.
Doktorka je u video snimku objasnila da se većina porođaja odvija carskim rezom, sem u slučajevima kada je blizanačka trudnoća u pitanje te se jedna beba rodi regularno, a druga karličnim putem.
Pročitaj još
Simulacija porođaja sa lutkama: Babice na TikToku
prikazuju kako izgleda porođaj
Objašnjavajući i prikazujući karlični porođaj doktorka je rekla da medicinsko osoblje ne povlači niti izvlači bebu u takvim situacija, nego im samo pomaže da što lakše izađu dok mama napinje.
Karlični porođaj se retko dešava
Tokom većine trudnoća, beba će se pomeriti ka porođajnom kanalu. Karlični porođaj pak podrazumeva da se bebina glava neće okrenuti ka porođajnom kanalu i da će porođaj početi sa nogama bebe. Ova vrsta porođaja je retka i skoro uvek, ako se beba ne okrene na vreme, uradiće se carski rez. Podatak da se u SAD-u svega jedna od 25 beba rodi na ovaj način potvrđuje koliko je ustvari karlični porođaj retka pojava.
Foto: Freepik
Vrste karličnog položaja fetusa
#1 ”Zadnji položaj” – U ovom slučaju moguć je čisto zadnji i meštovito-zadnji položaj. Kod čisto zadnjeg na ulazu u karlicu (prema izlazu iz materice) leži zadnjica bebe, noge su savijene u kukovima i kolenima i leže duž tela. Kod meštovito-zadnjeg položaja, bebina zadnjica je zajedno sa nogama okrenuta ka karlici, noge su savijene u kukovima i zglobovima kolena.
#2 Nožno prednjačenje ploda – Razlikujemo dva načina nožnog prednjačenja ploda:
– kada prednjače obe noge, malo razmaknute u kukovima i zglobovima kolena
– kada je jedna noga pružena u kuku i kolenu, druga savijena u kuku i leži više
Karlični položaj često je uslovljen prostornim problemom u uterusu i beba zauzima stav u kojem se oseća najprijatnije. Da li se radi o jednom od ovih nepravilnih položaja može se utvrditi i spoljnim pregledom trbuha. Kod normalne trudnoće materica je razvučena uzdužno, a ne poprečno. Spoljni pregled pružiće uvid u to da li se glava nalazi levo, a karlica ploda na desnoj strani.
Ukoliko se bliži vaš porođaj znajte da još uvek nije kasno da donesete važnu odluku i osigurate zdravlje svoje porodice. Više o tome zašto je važno da sačuvamo matične ćelije svoje bebe pročitajte OVDE.
@drjenniferlincoln ##Birth simulation round two: breech birth! ##OBGYN ##learnontiktok ##tiktokpartner ##breech ##doctortok ##birthtok
Komentari (0)