Profesorka Medicinskog fakulteta Tatjana Pekmezović saopštila je da su počela pozivanja porodica za testiranje koje će se raditi narednih dana. U Beogradu je u ponedeljak testirana prva porodica, a do kraja juna planirano je da bude testirano 7000 porodica, javlja RTS.
Profesorka Pekmezović je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla da je odziv građana zadovoljavajući.
– Ovakva istraživanja nisu česta u našoj populaciji, ali je to neophodno u ovom trenutku i čvrsta je preporuka SZO, koja je dala metodologiju da bi rezultati bili uporedivi u više zemalja. Trenutno se studije sprovode u mnogim zemljama sveta – rekla je Pekmezovićeva.
Foto: Freepik
Neki građani su zabrinuti, a neki imaju strah da će se zaraziti ako dođu na testiranje. Zbog toga su epidemiolozi koji pozivaju građane obučeni da građanima pruže sve relevantne informacije, navodi ona.
– Oni koji su neodlučni imaju dva-tri dana da razmisle, posavetuju se sa članovima porodice ili izabranim lekarom – navela je Pekmezovićeva.
Ukazuje da će se istraživanjem odrediti nivo antitela na virus.
– Ako ima antitela, znači da je osoba bila u kontaktu sa virusom i da je zaradila imunitet na bolest. Koliko je dugo to vreme, to je nepoznanica i jedno od vrućih pitanja za buduća istraživanja. Ako nema specijalnih antitela na virus, znači da je osetljiva i stalno to mora da ima na umu i da se pridržava preventivnih mera – ukazala je profesorka Pekmezović.
Ukoliko porodica koja živi na selu prihvati da učestvuje u studiji, i iz bilo kog razloga ne može da dođe u nadležni zavod za javno zdravlje, ekipa zavoda će izaći na teren.
Pročitajte:
Počelo masovno testiranje na koronavirus. Ko će se testirati i zašto nam je to važno? >>
Komentari (0)