U narednom polugodištu počeće veliko nacionalno testiranje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika. Na osnovu rezultata menjaće se nastavni programi i praksa
Planirano je nacionalno ispitivanje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti oko 10.000 učenika.
Veliko nacionalno testiranje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika počeće sledećeg polugodišta u celoj Srbiji. Učenici će raditi testove, a nastavnici će dobijene rezultate koristiti za unapređivanje nastave i zdravlja učenika.
Ovo je zajednički projekat Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje, u okviru koga je već razvijena baterija testova namenjena praćenju fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika od trećeg do osmog razreda. Na osnovu ovog testiranja biće uspostavljeni nacionalni kriterijumi – koji rezultati na testovima su zadovoljavajući.
– Projekat smo započeli pre dve godine i do sada smo utvrdili model praćenja fizičkog razvoja i pripremili bateriju testova, koja je testirana u okviru pilot-projekta u 26 beogradskih škola – objašnjava, za “Novosti”, mr Dragan Banićević, direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. – Škole su dobrovoljno učestvovale u istraživanju. Rezultati testova mogu da pomognu nastavnicima, roditeljima i deci da unapređuju fizički i motorički status.
U nastavku projekta, u toku naredne godine, planirano je nacionalno ispitivanje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti, koje će obuhvatiti oko 10.000 učenika. Jedan od sedam testova određuje indeks telesne mase (BMI), a ostali definišu fizičke sposobnosti. Dobijeni rezultati će biti šifrovani, tako da će identitet dece biti zaštićen, a konkretne podatke imaće samo predmetni nastavnici. Sve škole dobiće elektronske obrasce, u koje će unositi podatke i prosleđivati ih na centralnu obradu.
– Na osnovu rezultata biće moguće sistemski delovati, što podrazumeva promenu nastavnih programa i prakse. Višegodišnjim praćenjem biće utvrđene tendencije fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti, što će omogućiti prevenciju nepravilnog držanja tela i sprečiti nastanak telesnih deformiteta, gojaznosti, dijabetesa… – naglašava Banićević.
Lekari i prosvetari upozoravaju da su deca sve gojaznija, tromija, da su masovnije pojave krive kičme i ravnih stopala, ali podataka o tome na nivou države nema.
Komentari (0)