Trudnice čije su sestre imale izrazito tešku jutarnju mučninu (stanje zvano trudnička hipermeza) 17 su puta sklonije istom stanju. U ovom su slučaju mučnina i povraćanje izrazito naglašeni i nepopustljivi, te trudnicu izlažu povećanom riziku neuhranjenosti, dehidracije i gubitka težine.
Prethodne su studije pokazale kako je teška jutarnja mučnina prisutna kod jednojajčanih bliznakinja, te su na taj način naučnici zaključili kako je posredi nasledna uloga.
“Geni su uključeno, a kada pronađemo te gene, možda ćemo konačno i razumeti što uzrokuje pojačanu mučninu u trudnoći i možda ćemo doći do boljih metoda lečenja koje će tretirati uzrok, a ne simptome”,objasnila je dr. Marlena Fejzo sa Univerziteta u južnoj Kaliforniji za Reuters.
Lekari procenjuju kako 75 posto trudnica iskusi jutarnju mučninu, no samo je jedan posto zahvaćen teškim oblikom. S druge strane, stručnjaci ne znaju zašto jutarnja mučnina neke žene zaobilazi u širokom luku.
“Može postojati varijacija u mučnini od jedne trudnoće do druge, što sugeriše kako nisu samo geni posredi, nego i neki drugi faktori. Recimo, neke su studije pokazale kako nošenje ženskog fetusa ili nekoliko fetusa rezultira jutarnjom mučninom. Stoga, nagađam da je nivo mučnine u trudnoći kombinacija genetičkih i negenetičkih faktora”, zaključila je dr. Fejzo.
Uprkos imenu, jutarnja mučnina može “iznenaditi” trudnicu u svakom delu dana ili noći, a ne samo ujutro. Za većinu žena ona prestaje s trećim mesecom trudnoće, a kod nekih trudnica se nastavlja kroz celu trudnoću (pogotovo ako se radi o višeplodnoj trudnoći).
Komentari (0)