- Trudnoća i otkaz: Upoznajte svoja prava
- Obaveza produžetka radnog odnosa
- Ništavost otkaza za vreme trudnoće
- Šta posle isteka porodiljskog?
- Kako izgleda primena zakona u praksi?
- Šta inspekcija može da uradi?
Trudnoća i otkaz: Upoznajte svoja prava
Da li su trudnice u Srbiji zakonom zaštićene od otkaza? Koja su prava zaposlene žene u slučaju trudnoće i može li poslodavac da otkaže ugovor o radu zaposlenoj koja je u drugom stanju? Kome da se žena obrati ako smatra da su neka od ovih prava uskraćena? Ovo su samo neka od pitanja koja zaposlene žene najčešće postavljaju vezano za rad i trudnoću.
Pre svega, važno je da žene dobro poznaju svoja prava s obzirom na vid radnog angažmana (određeno, neodređeno, rad van radnog odnosa i sl.). Međutim, sve to nije dovoljno ako izostane adekvatna zaštita države i angažovanost društva da sprovodi postojeće regulative u praksi. U ovom trenutku žene u Srbiji ne osećaju dovoljno zalaganje države u pogledu zaštite njihovih prava na radu.
Obaveza produžetka radnog odnosa
Značajna novina u pogledu zaštite od otkaza je uvedena Zakonom o radu 2014.godine i predstavlja veliki pomak u pogledu zaštite materinstva. Zakon o radu predviđa obavezu poslodavca da zaposlenoj koja ima zaključen ugovor o radu na određeno vreme produži ugovor o radu za vreme trajanja trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta.
PRIMER: Zaposlena je u radnom odnosu na određeno vreme po ugovoru o radu u trajanju od 6 meseci koji uskoro ističe. Saznala da je u drugom stanju. Da li poslodavac sme da otkaže ugovor o radu po isteku vremena na koje je ugovor zasnovan?
U ovoj situaciji zaposlena je Zakonom o radu zaštićena od otkaza i to se odnosi na ceo period trajanja trudnoće i porodiljskog. Ono što zaposlena treba da uradi jeste da obavesti poslodavca o trudnoći i da dostavi odgovarajuću potvrdu svoga ginekologa. Na osnovu toga poslodavac je u obavezi da radni odnos produži do isteka odsustva.
Dakle, poslodavac je dužan da zaposlenoj produži rok na koji je zasnovan radni odnos, i to sve do isteka korišćenja odsustva. To se odnosi na sve žene koje su u radnom odnosu - žena koja je u radnom odnosu na određeno vreme ista prava kao zaposlene koje rade na neodređeno vreme (uključujući i pravo na trudničko bolovanje, pravo na porodiljsko bolovanje i odsustvo sa rada radi nege deteta)
Foto: Shutterstock
Ništavost otkaza za vreme trudnoće
- ako je poslodavcu u momentu donošenja rešenja o otkazu bilo poznato da je zaposlena u drugom stanju
- ako je zaposlena u roku od 30 dana od dana prijema otkaza obavestila poslodavca o trudnoći i dostavila potvrdu svog lekara. Važno je naglasiti da ovakva zaštita od otkaza ugovora o radu postoji samo u slučaju kada poslodavac zaposlenoj da otkaz, ali ne i u situaciji kada je radni odnos prestao otkazom zaposlene ili sporazumom između poslodavca i zaposlene (gde postoji neopoziva jednostrana izjava volje zaposlene da radni odnos prestane).
PRIMER: Zaposlena je radila u komercijalnom sektoru po ugovoru na određeno vreme od šest meseci. Po isteku ugovora prestao joj je radni odnos. Nakon par dana saznala je da je trudna 5 nedelja. Koja su njena prava?
U ovoj situaciji otkaz je ništav i zaposlena treba da u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa obavesti poslodavca o trudnoći i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu lekara.
PRIMER: Zaposlena je radila u firmi 3 godine i pre nedelju dana je dala pismenu izjavu o otkazu. U međuvremenu je saznala je da je trudna 6 nedelja. Ima li pravo da se vrati jer u momentu kad je dala otkaz nije znala da je u drugom stanju?
U ovoj situaciji zaposlena je dala svoju jednostranu izjavu o otkazu koju naknadno ne može opozvati.
Unesite termin porođaja ili datum
rođenja vašeg bebca i pratite njegov
razvoj iz nedelje u nedelju.





Patronažna sestra koju smo angažovali oko masaže i izmlazanja je optimistična:„Začas ćemo mi to, ne brinite se, uskoro Vaša beba dobija mleko made in...»




