Istraživanja kažu da roditelji na društvenim mrežama objave oko 1000 fotografija dece do njihove pete godine. Ipak, pojedine organizacije navele su da je taj broj manji i da prosečno roditelj objavi oko 200 fotografija za jednu godinu.
Foto: PrintScreen
Roditelj bloger i poslodavac svojoj deci
I ove cifre se odnose samo na regularne roditelje, na one kojima posao ne zavisi od roditeljskih objava, porodičnih priča i dečijih fotografija. Takvi roditelji objavljuju delove privatnog života i plasiraju ga, veoma često i milionima ljudi.
Ukoliko su teme koje roditelj pokriva u direktnoj vezi sa vaspitanjem i porodičnom dinamikom deca će često biti direktno uključeni u posao svojih roditelja. Učestvovaće u skečevima, fotografijama i promocijama određenih proizvoda. Biće poput malih glumaca i deca sa reklama, deca koja rano ulaze u šoubiznis i zarađuju.
Foto: PrintScreen YT Ryan’s World
U SAD-u kao i većini evropskih zemalja takva deca potpisuju ugovore, štite ih sindikati, a država je odredila količinu i način rada. Takođe, zakonima je utvrđeno ko čuva novac dece koja glume, koji procenat je njihov i šta su oni tačno akumulirali do 18 godine. Sve je pokriveno dokumentima i o tome se u inostranstvu, kao i kod nas, posebno vodi računa.
Ipak, za decu koja su deo “porodičnog blogerskog posla” ne postoje te vrste pravila. Deca influensera deo su reklama i videa koji kumuliraju zaradu, ali ostaje pitanje da li će deo zarade ikada moći da potroše. Najplaćeniji Youtube kanal je dečiji kanal Ryan’s World koji je prema podacima iz ove godine do sada zaradio 112 miliona dolara. Glavna zvezda kanala je Ryan, dečak koji je prek kamerama počeo da se pojavljuje sa svega tri godine.
U Srbiji ova tema ne zauzima previše pažnje jer ne postoji mnogo roditelja koji koriste svoju decu u svojim reklamnim postovima, ali u inostranstvu odavno se dovelo u pitanje kako će se regulisati situacija u kojoj je roditelj postao i poslodavac svom detetu.
Eksploatacija dece zarad klikova
Pored pitanja čuvanja novca koje deca zarađuju pomažući roditeljima da realizuju plaćene promocije, pojavljuje se i problem emotivne eksploatacije dece u okviru porodičnih blog kanala. Ovo je posebno vidljivo na Youtube platformi gde postoje kanali koji svakodnevno objavljuju videe. I nisu u pitanju tematski videi, već blogovi i prikazi realnog porodičnog života. Ta realnost, često se pokazalo, uvek je nameštena i visoko producirana.
Slučaj koji je nedavno ponovo bacio svetlo na eksploataciju dece je slučajno objavljen video jutjuberke Džordan Čajan u kom se vidi kako svog uplakanog sina podstrekuje da bolje plače. U pitanju je mučan video gde nakon dete ulazi u automobil nakon što je saznao da im je porodični pas smrtno bolestan. Uplakan sin jutjuberke morao je bolje da plače kako bi mama iz toga izvukla odgovarajuću naslovnu sliku za video. Nakon neverovatne kritike majka je priznala grešku, shvatila je da je pogrešila i rekla da dete više neće biti deo njenih videa.
Drugi neverovatan slučaj u vezi je sa bračnim parom Savanom i Kole LaBrantom koji vode Jutjub kanal The LaBrant Fam. Ovi roditelji lažirali su bolest svoje ćerke kako bi došli do veće popularnosti. Oni su objavili video dug 42 minuta sa naslovom “Utvrdili su joj rak” u kom prate putovanje svoje ćerke kroz brojne preglede i posete lekarima. Detetu nikada nije utvrđen rak. Par se potom pravdao kako su na taj način želeli da ukažu na probleme i podignu svest o problemima koje imaju bolesna deca.
Sledeći primer zloupotrebe dece jesu Jutjuberi Majka i Džejms Staufer koji su vratili usvojeno dete nakon godinu dana. Naime oni su svoje planove o usvajanju delili sa publikom od samog početka 2016. godine. Svi snimci u vezi sa usvajanjem su bili neverovatno popularni. Dete koje su usvojili ima autizam, a nakon godinu dana boravka u porodici dete je, prošle godine, dato drugoj porodici na staranje. Iako su unapred bili upozoreni na poteškoće u razvoju deteta iz Kine koje su želeli da usvoje, ovaj par je samouvereno odbacio sva upozorenja koja je dobio od stručnjaka.
Porodični jutjuberi, blogeri i influenseri biće sve češća pojava. I naravno, taj trend u novim medijima ne znači nužno i loša ponašanja prema deci. Ipak, ostaju i dalje otvrena brojna pitanja o pravima dece koja se bez svoje volje eksploatišu zarad interesa svojih roditelja. Tim gore ako se zarad lajkova i klikova prelaze sve moguće granice pa dete postaje žrtva, igračka koja donosi novac na uštrb svojih prava i osećanja.
Komentari (0)