Australijski ABC nedavno je pisao o Džulijani Džurgs koja je oduvek želela decu, ali je imala veliki strah od trudnoće i porođaja. Njena anksioznost je porasla nakon što je zatrudnela sa prvim detetom 2019. godine.
„Tada sam počinjala da izbezumljujem”, rekla je gospođa Jurgs. “
Svi oko mene koje sam znala jedva su čekali da zatrudne i da se porode … Nisam razumela zašto ja to nisam osećala – nisam imala ovaj majčinski instinkt.” Ova 29-godišnjakinja ubrzo je shvatila zašto se tako oseća –
dijagnostikovana joj je tokofobija – ekstremni strah od porođaja i trudnoće.
Foto: Freepik
Šta je tokofobija?
– Ogromni strah od porođaja i trudnoće
– Pogađa između 2,5 do 14 procenata žena širom sveta
– Kognitivna terapija ponašanja može pomoći
ženama da prepoznaju strah
Veliki strah od porođaja
Studije navode da tokofobija pogađa između 2,5 do 14 procenata žena širom sveta.
Doktorka Nikole Higet iz Centra za perinatalnu izuzetnost (COPE) rekla je za ABC da je osećaj zabrinutosti zbog porođaja normalan, ipak za neke žene sa tokofobijom ovaj strah može postati iscrpljujući.
Foto: FreepikLjudi koji i inače imaju ili se leče od anksioznosti ili depresije izloženi su većem riziku od razvoja tokofobije. To stanje moglo bi uticati i na žene koje su imale traumatičnu trudnoću ili porođaj, ali i na one koje nikada nisu imale decu.
„Ukoliko žena čuje neku strašnu priču sa porođaja od drugih porodilja ona može razviti fobiju od porođaja”, rekla je. U ekstremnim slučajevima, tokofobija može dovesti do toga da žene izbegavaju seksualni kontakt, prekidaju trudnoću ili se odlučuju na usvajanje kako bi pokušale da izbegnu trudnoću i porođaj.
Pročitajte još
Ovo stanje prema rečima stručnjaka može se uspešno lečiti uz odgovarajuću stručnu podršku.
Postoje različiti tretmani poput kognitivne bihevioralne terapije ili psiholoških terapija koje umanjiti strah i olakšati budućoj majci period trudnoće i iskustvo porođaja.
Komentari (0)