Uprkos brojnim vicevima o zetovima i taštama, na probleme sa ženinom majkom žali se samo 15 odsto muškaraca.
Istovremeno, 60 odsto ispitanih žena osetilo je da napetost u odnosu sa svekrvom dovodi do dugoročnog stresa.
U knjizi „Šta želiš od mene” Teri Apter, psiholog sa Univerziteta Kembridž, iskoristila je istraživanja izvršena u poslednjih 20 godina. Ona su pokazala da je odnos između snaje i svekrve napetiji nego između zeta i tašte. Doktorka Apter otkrila je da je 60 ispitanih žena osetilo da napetost u odnosu sa svekrvom dovodi do dugoročnog stresa. Uprkos brojnim vicevima o zetovima i taštama, na tu vrstu problema žali se samo 15 odsto muškaraca.
Najčešći izvor sukoba među majkama i bakama s očeve strane jeste vaspitanje dece. U studiji Apterove to se pokazalo tačnim, bez obzira na kulturne i etničke razlike. Bake uznemirava ako ne vide unuke kad god to požele, ako misle da snaja ne pruža pravu negu i vaspitanje, te ako deca uče nešto što one smatraju da nije dobro ili tačno.
– Svaka porodica ima neka temeljna načela kojih se drži i koja ne dolaze u prvi plan sve dok ne dođe do spajanja dveju familija – objasnila je doktorka Apter.
Za sve su krive snaje
Bočica ili dojenje, platnene pelene ili jednokratne, disciplinovanje dece, aktivnosti koje će izabrati – izvor sukoba je nepresušan. Ako dođe do problema, svekrve malo kad, ako to ikad i rade, krivicu za „loš„ izbor svaljuju na sinove. Po njihovom mišljenju, odgovorna je upravo snaja.
Komentari (0)