Metode vaspitanja se razlikuju od zemlje do zemlje. Ono što je nekima normalno, drugima se može činiti čudnim ili čak nezakonitim. Na primer, u nekim nordijskim zemljama, uključujući Švedsku, sasvim je u redu ostaviti bebu u kolicima na hladnom vazduhu. Dok je njima to normalno, u drugim zemljama je zabranjeno. Štaviše, jedna Šveđanka u SAD je 2011. bila je suočena sa optužbom za zanemarivanje deteta, nakon što je svoju bebu u kolicima ostavila ispred restorana.
Foto: Freepik
Najpre, treba znati da švedski model roditeljstva karakteriše reč „lagom”. To znači „umereno”, „savršeno jednostavno” ili „u ravnoteži”. Šveđani se te ideologije pridržavaju u gotovo svim aktivnostima, uključujući roditeljstvo. Roditelji u ovoj zemlji vole svoju decu, međutim, oni takođe žele da imaju i vreme za sebe.
Dopuštaju deci da se igraju napolju, uprkos hladnoći
Prema švedskoj izreci, ne postoji loše vreme; samo odeća možda neće biti dovoljno topla. Bilo da pada sneg ili je sunčano, roditelji u Švedskoj dopuštaju deci da se igraju na otvorenom, navodi HuffPost. Uprkos hladnom i lošem vremenu, deca u vrtićima borave na otvorenom bar sat vremena dnevno.
Mali Šveđani pritom nose toplu odeću, uključujući kapute, debele pantalone, vunene kape i rukavice. Škole imaju sušilice za garderobu, zbog čega deca čekaju u suvoj, toploj odeći roditelje koji poslepodne dolaze po njih.
Ne brane im učestvovanje u rizičnim aktivnostima
Švedski roditelji puštaju decu da se bave avanturističkim aktivnostima, poput plivanja i penjanja na drveće. Dopuštaju deci da budu znatiželjna. Zanimljivo je da se ta zemlja može pohvaliti jednom od najnižih stopa smrtnosti dece uzrokovanih povredama na svetu.
Foto: Freepik
Muškarci su ponosni što brinu o svojoj deci
U većini švedskih porodica muž i žena jednako dele zadatke. Muškarci su vrlo ponosni što hrane svoju decu, previjaju ih, preuzimaju nakon škole i slično. Zato su u muškim toaletima takođe postavljeni stolovi za previjanje beba, a muškarci mogu slobodno da napuste radno mesto kad, na primer, treba dete da vode kod lekara.
Prema New York Timesu, očevi u Švedskoj, kao i majke, uzimaju „porodiljsko” da se brinu o svojim novorođenim bebama, što je dobro i za oporavak majke nakon porođaja. Takođe, nudi brojne postporođajne pogodnosti. Roditelji imaju 480 dana plaćenog odsustva koje mogu da podele; 90 dana je neprenosiv odmor samo za očeve.
Mala deca nemaju puno organizovanih aktivnosti
Švedski roditelji su vrlo zaštitnički nastrojeni, kada je reč o slobodnom vremenu njihove dece. Stoga ne žure da ih prijave za raznorazne vannastavne aktivnosti, poput sporta.
S druge strane, roditelji u mnogim drugim zemljama većinu svog vremena provode vozeći svoju decu na časove klavira, fudbal, plivanje i drugo. U Švedskoj su roditelji opušteniji i većina dece će vremenom odabrati aktivnost koja im se sviđa.
Kraći radni dan
To je još jedna stvar koja olakšava roditeljstvo u Švedskoj. Roditelji dece mlađe od osam godina mogu da rade šest sati dnevno, a ne osam. Zbog toga im ne nedostaje vremena za druženje s decom.
Foto: Freepik
Dečija prava
Izjava koju u Švedskoj nećete čuti je: „Decu treba gledati, a ne slušati.” Švedski roditelji podstiču svoju decu da izraze misli i ideje. Pružaju im podršku i negu koja im je potrebna da izrastu u stabilne odrasle osobe. Zapravo je Švedska bila jedna od prvih zemalja koja je usvojila konvenciju Ujedinjenih nacija o pravima deteta. Takođe je prva zabranila sve oblike telesnog kažnjavanja dece.
Švedska je proglašena najboljom državom na svetu po pitanju brige o deci, a sjajno je mesto i za roditelje.
Ovaj model roditeljstva u zemlji stvara generacije zdrave, srećne dece.
Izvor: Index.hr
Komentari (0)