Japanska jabuka kaki je ukusno egzotično voće karakterističnog ukusa i verujemo da ćete ga zbog toga – zavoleti na prvi zalogaj! Ipak, ono zbog čega ćete se još više vezati za ovu voćku su njena lekovita svojstva koja će zdravstveno pomoći vašem organizmu. A lekovita svojstva po dostupnoj literaturi su sledeća:
Svi koji imaju loše varenje, konzumiranjem kakija, znatno će popraviti lošu probavu. Kaki ne sadrži masti pa kažu da – skida kilograme! Japanski kaki, zbog velikog sadržaja vitamina A sprečava ubrzano starenje kože. Osim toga, kompleks vitamina B, uz vitamin A, dokazano pozitivno utiče na poboljšanje vida (sprečava kataraktu i noćno slepilo). Takođe, zbog viška vitamina C, kaki štiti organizam od prehlade i gripa.
Ova voćka bogata je i kalijumom koji pravilno reguliše krvni pritisak i sprečava bolesti srca i krvnioh sudova. Osim što reguliše pritisak, kaki voće je odličan stimulans za stvaranje novih crvenih krvnih zrnaca.
I na kraju, kaki sadrži snažne antioksidanse poput katehina, a prisutna je i betulinska kiselina. Njihova kombinacija omogućava ljudskom organizmu dozu lekovitih materija koje će ga zaštititi od pojave tumora.
Kako se kaki razmnožava?
Može – semenom, kalemljenjem, reznicama (u proleće). Sadi se kao i druge voćke – od jeseni do proleća. Zahteva plodna i vlažna zemljišta. Dobro podnosi hladnoću pa je niske temperature do minus 20 stepeni neće škoditi. Ne prska se protiv bolesti i ne napadaju je štetočine.
Sazreva i bere se u poznu jesen
Pokožica plodova i medna unutrašnjost mogu imati žuto-narandžastu boju. Plodovi starijih sorti nisu jestivi u trenutku berbe pa je potrebno dve-tri nedelje da omekšaju. Za brže omekšavanje najbolje ih je staviti u najlon kesu u toploj prostoriji. Za odstranjivanje oporog ukusa, plodovi se mogu zamrznuti, a nakon odmrzavanja nestaje oporost.
Komentari (0)