Foto: Shutterstock
Postoji razlog zašto trudnoća traje baš 9 meseci
Beba čuje mamin glas i pre rođenja
Evo koje sve „super moći” ima bebac u maminom stomaku
Beba čuje
Dok su u majčinoj utrobi, bebe su veoma zaposlene slušanjem i osluškivanjem svega onog što se dešava u majci i oko nje. Provođenje vremena u materici je jedno prilično burno i bučno iskustvo. Bebin sluh u velikom meri bude formiran još od 16. nedelje. Od toga trenutka, ona čuje mamine otkucanje srce, disanje, hodanje, pričanje, vežbanje, čak i varenje. Tako da se može reći da kao pomni detektiv prati i osluškuje sve što mama radi ili joj se zbiva.
Beba vidi
Ovo moćno čulo se kod beba poslednje formira i daje im neke od mogućnosti iako su još uvek u stomaku. Tako da, od 25.nedelje beba može da trepne i da reaguje na svetlost. Osim toga, ima moć razlikovanja svetlosti od tame. Njihov vid u stomaku još uvek je ”mutan”, ali funkciju komuniciranja sa okolinom, tako što okice reaguju na sunčevu svetlost ili uperenu svetlost u mamin stomak. Samo rođenje potpomaže razvoj ovog čula do kraja.
Beba pamti
Beba oseća ukus hrane
Naučnici ističu da odabir hrane u trudnoći oblikuje kasnije bebine preferencije različitih namirnica. Ako je mama izbegavala određenu hranu, adaptacija na taj ukus biti teža. Ista logika se nastavlja i tokom dojenja, što znači da će beba lakše prihvatati hranu koju je mama koristila dok ju je dojila.
Beba komunicira
Stručnjaci kažu da “udaranje” beba iznutra može biti reakcija na to što mama jede ili samo menja položaje; isto tako bebe “udaraju” zato što im se jednostavno u tom trenutku razgibava. Majčine emocije odnosno izloženost povećanom stresu takođe mogu da budu uzrok pomeranja bebe u stomaku. Osim toga, kada mama pipne stomak, beba odgovori blagim udarcima. Iako zna da bude neprijatno, ako nije bolno, mame mogu i uživati u ovom vidu komunikacije sa svojom još nerođenom bebom, a pomeranje bebice u stomaku je logičan preduslov kretanja nakon porođaja.
Beba se kreće
Bebina fizička aktivnost kreće da se dešava dosta pre nego što mame postanu svesne tih pokreta. Već u 11. nedelji beba se kreće duž amnionske kese. Kasnije, pored ubičajenih već pomenutih šutkanja, mogu i da poskaku gore-dole. Zanimljivo je da to rade usled maminog dobrog raspoloženja, tako da se može reći da one u tim situacijama ”skaču od sreće”.
Pročitajte još:
Magija u trudnoći: Šta nam govori bebin DNK u krvi majke>>>
Komentari (0)