Indukcija porođaja predstavlja započinjanje porođaja različitim metodama, od prirodnih, preko pregleda, do lekova. Treba je razlikovati od stimulacije porođaja, što predstavlja ubrzavanje toka već započetog porođaja.
Različiti su razlozi za indukciju porođaja, a neki od njih su:
– postterminska trudnoća (termin porođaja koji je prošao više od 7 do 10 dana)
– prsnuće vodenjaka bez započinjanja kontrakcija
– postojanje znakova infekcije
– zastoj u rastu bebe
– smanjenje količine plodove vode
– neko oboljenje majke koje zahteva ranije završavanje trudnoće.
O potrebi indukcije porođaja, vremenu i načinu indukcije odlučuje lekar.
Odvajanje plodovih ovojaka od zidova materice
Zbog toga dolazi do lučenja određenih materija koje prirodno započinju porođaj. Nakon toga obično dođe do slabijih bolova i oskudnog krvarenja, što je normalno, ali ako se pojača, treba se odmah javiti lekaru.
Proširenje grlića koji je već skraćen ili raširen, čime se deluje na lučenje materija koje prirodno započinju porođaj.
Različiti lekovi koji se mogu davati oralno ili lokalno – vaginalno ili u sam grlić, dovode do sazrevanja grlića – njegovog razmekšavanja i širenja. U retkim slučajevima stavljaju se baloni koji se šire fiziološkim rastvorom u kanal grlića, čime se mehanički deluje na njegovo širenje.
Kada se prokine vodenjak, što se radi samo ako je grlić već dovoljno zreo – skraćen i raširen, dolazi do izlaska plodove vode, lučenja materija koje započinju ili stimulišu porođaj i do razvoja kontrakcija, kao i spuštanja prednjačećeg dela bebe.
Intravenskim davanjem oksitocina, hormona koji utiče na razvoj i jačanje kontrakcija, one se mogu započeti ili pojačati. U cilju započinjanja ili pojačanja kontrakcija mogu se kombinovati različiti metodi, a stanje bebe i jačina kontrakcija prate se preko kardiotokografskog (CTG) zapisa.
Komentari (0)