Ipak, iako predavači tvrde da deca što pre treba da počnu da uče engleski, kao i to da mogu da budu poliglote, neki logopedi upozoravaju da na taj način može doći do problema u usvajanju maternjeg jezika.
Želeći da njihova deca budu dvojezična, sve je više roditelja koji svoje mališane upisuju u škole sa posebnim matodama za rad sa najmlađim polaznicima – bebama.
Iako neki od njih još uvek nisu ni prohodali, progovorili, već samo gestikuliraju, u naručju roditelja, baka i deka uče strani jezik. Kroz igru i pesmu upijaju slogove engleskih pesmica ili plešu dok u pozadini slušaju neku numeru. Simulirajući dvojezično okruženje, prve reči izgovaraju na maternjem, ali i na stranom jeziku.
Foto: Pixabay
“Kurs je namenjen deci od tri do 22 meseca. Čas traje 45 minuta i prepun je aktivnosti za bebu i njenog pratioca, tako da mogu da aktiviraju sva čula dece. Dešavalo se da na časovima i prvi put prohodaju ili progovore”, kaže za Novosti Ana Meandžija iz škole “Helen Doron”.
Predavači koji rade po ovim programima tvrde da su deca u stanju da usvoje ne samo jedan, već i više jezika u isto vreme kada uče i maternji, te da zbog toga što deca ne znaju šta je strani jezik, oba usvajaju prirodno.
“Do sedme godine, dete usvaja jezik kao maternji spontano, ako je jeziku izloženo na pravi način. Što dete ranije krene da uči više od jednog jezika, to će se u njegovom mozgu stvarati veći broj sinapsi koje im omogućavaju lakše bavljenje jezicima, naukom i muzikom. Isto kao kada je mama Srpkinja, a tata Englez. Dete će podjednako koristiti oba jezika”, navodi Meandžija.
S druge strane, logoped Slađana Petrović kaže da su mane ovog učenja što se dvojezičnost stvara veštački, a ne prirodno kao kada odrasta, u okruženju u kom roditelji govore različite jezike.
“Učenje stranog jezika preporučuje se nakon treće godine, kada dete usvoji maternji jezik. Postoje bilingvalna deca, ali drugo je kada roditelji govore različitim jezikom, tada je bitno da postoji razdvojenost. Međutim, kada na ovaj način uče, može doći do problema u usvajanju maternjeg jezika i razvijanja govornih mana, da mešaju reči i neke ne izgovaraju pravilno”, navodi Petrovićeva.
Izvor: www.021.rs
Komentari (0)