”Iako ljudi najčešće strahuju od polno prenosivih infekcija kao što je HIV, ipak bi trebalo da budu više informisani o infekciji poput hlamidije, koja neće ugroziti njihov život, ali može imati ozbiljne posledice na reproduktivne organe i, posledično, dovesti do steriliteta. U vreme kad je priča o problemima s plodnošću tema broj jedan u Srbiji, korisno je podsetiti mlade da na vreme vode računa o svom reproduktivnom zdravlju, kako bi kasnije lakše mogli da ostvare potomstvo. Hlamidija je bakterijska infekcija koja, ako se ne leči, može dovesti do upale jajnika, steriliteta, prevremenog porođaja i drugih komplikacija koje se odražavaju na reproduktivne organe. Prisustvo hlamidije u najvećem broju slučajeva prolazi bez ikakvih simptoma, zato je važno proveriti se. Pored laboratorisjkih testova, postoje i brzi testovi na hlamidiju, čiji su rezultati vidljivi za 15 minuta”, kaže dr Zoran Stanković iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta.
Pored HIV virusa, ima više od 25 seksualno prenosivih bolesti. Od razvijenih zemalja, SAD ima najveću stopu seksualno prenosivih infekcija, sa 19 miliona novodijagnostifikovanih slučajeva godišnje. U Srbiji trenutno ne postoje pouzdani i sveži podaci iz medicinskih izvora o raširenosti infekcije hlamidijom, ali sporadični podaci i nezavisno sprovedene ankete pokazuju da trećina ispitanika koji su učestvovali u anketama nije nikada čula za hlamidiju, ili je čula, ali ne zna šta je. Takođe, skoro 30 odsto njih nije informisano o tome šta sve hlamidija može uzrokuje, niti da li se simptomi ove infekcije ispoljavaju, a čak polovina ispitanika ne zna na koje sve načine može da se testira.
‘Uskoro ćemo, zahvaljujući donaciji brzih testova kompanije Global Pharma, imati sveže rezultate o zastupljenosti hlamidije među adolescentima. U međuvremenu, važno je da se svako ko je imao rizične seksualne kontakte proveri, kako bi, ukoliko je zaražen hlamidijom, infekcija bila izlečena pre nego što ostavi posledice po zdravlje.’ – zaključio je dr Stanković.
Komentari (0)