U svetu su pilule za kontrolu rađanja najpopularnija kontraceptivna metoda, a ovaj trend je sve uočljiviji i kod nas. Ove tablete postoje još od 60- tih godina, ali je činjenica da žene o njima ne znaju mnogo. Zato vam dajemo listu stvari koje treba da znate o pilulama koje ćete u organizam unositi svakodnevno ukoliko se odlučite za ovaj vid kontracepcije.
1) DOSLEDNOST JE VEOMA VAŽNA
Broj neželjenih trudnoća kod žena koje svakodnevno piju kontraceptivne tablete je samo 5 odsto. Ova cifra dramatično se povećava kod žena koje pilule ne piju redovno, pa su žrtve neželjene trudnoće u 43 odsto slučajeva baš ove žene. Ovo znači da će na godišnjem nivou jedna od 100 žena koje redovno piju pilule zatrudneti, ali i 9 od 100 od onih koje ponekad zaborave i preskoče kontraceptivnu pilulu. Dakle iako većina žena shvata pilule kao siguran način da izbegnu trudnoću, ovo je tačno samo ukoliko se one uzimaju svakodnevno i to na način i u terminima koje vam je lekar dao.
2) TREBA PRATITI SPOREDNE EFEKTE
Sve pilule za kontrolu rađanja koje se mogu naći na tržištu su jednako efikasne, ali to ne znači da one jednako dobro odgovaraju svakoj ženi. Za većinu žena najbolje rešenje je da same odluče šta je za njihov organizam najbolje. Česta pojava kod uzimanja pilula su sporedni efekti od kojih neki mogu biti pozitivni, neki negativni, neki prolaze sa prilagođavanjem tela na terapiju, ali neki ostaju. Ukoliko koristite pilule koje po svojoj kombinaciji sastojaka ne odgovaraju vašem telu, pokušajte da nelagodnosti koje osećate pratite na kalendaru i na sledećem sastanku sa ginekologom, to mu predočite. Ovo će mu mnogo pomoći da kada vam promeni terapiju nađe prave pilule za vas.
3) NAJČEŠĆE PILULE NISU UZROK GOJENJA
Pilule koje su ranije bile na tržištu imale su veću koncentraciju hormona, pa su bile odgovorne zapovećanje telesne težine žena koje su ih koristile, ali one tablete koje danas koristimo ne dovode dogojenja. Dva razloga zbog kojih se smatra da su pilule krivac za gojenje je što žene često počinju da piju pilule kada su tinejdžerke ili kada stupe u ozbiljniju vezu. U oba slučaja višak kilograma je posledica drugih okolnosti, kod tinejdžerki fizičkog sazrevanja a kod druge grupe žena dokazana činjenica da najveći procenat žena dobije na kilaži kada uđe u „mirnu luku”.
4) VAŽNI SU I DRUGI LEKOVI
Postoji dobar razlog za pitanje lekara da li ste na nekoj dugoj terapiji kada se sprema da vam da pilule za kontracepciju. Neki lekovi se jednostavno ne mešaju, a to apsolutno važi i za kontraceptivne pilule. Zato su konsultujte sa lekarom i nemojte izostaviti da pomenete ni jedan od lekova koje pijete.
5) PILULE MOŽETE PITI NEOGRANIČENO DUGO
Zdrave žene koje nisu pušači mogu da koriste pilule za kontrolu rađanja koliko god dugo smatraju da je potrebno. Nekada su doktori savetovali da se na neko vreme pauzira sa pilulama, ali to više nije slučaj, jer je novo mišljenje medicinskih radnika da ovakve pauze ne donose nikakvu dobrobit organizmu, a pri tome naravno povećavaju rizik od neželjene trudnoće.
6) ČIM PRESTANETE SA UZIMANJEM PILULA MOŽETE DA ZATRUDNITE
U prošlosti su doktori smatrali da ukoliko zatrudnite odmah nakon što prestanete sa kontraceptivnom terapijom, postoji veći rizik od pobačaja. Međutim istraživanja i opsežno praćenje žena, pokazali su da je ova teorija bila neosnovana. Ispostavilo se da preporuka da se od prestanka terapije do začeća sačeka tri do šest meseci nije korisna, jer se žensko telo odmah vraća režimu prirodnog funkcionisanja.
7) ZAŠTITA I NAKON NEOPREZNOG SEKSA
Na tržištu postoje lekovi koji vam omogućavaju da nekoliko dana nakon odnosa sprečite neželjenu
trudnoću. Na svakom od ovih lekova naznačeno je koliko dugo posle odnosa mogu biti efikasni, ali je u svakom slučaju najsigurnije popiti ih što pre.
8) USKORO ĆE SE POJAVITI I PILULA ZA MUŠKARCE
Naučnici obećavaju da će uskoro da se pojavi na tržištu kontraceptivna pilula za muškarce i to u vidu hormonskih i ne hormonskih tableta. Istraživanja na miševima uspela su da drastično smanje broj spermatozoida, a da pri tome ne umanje erekciju i ejakulaciju, pa je samo pitanje vremena kada će ovi nalazi postati primenjivi i na ljude.
Komentari (0)