Dvogodišnjaci su posebni. Iako više nisu (zvanično) bebe – mada i dalje imaju više zajedničkog sa bebama nego sa odraslima, još uvek nisu dovoljno veliki i samostalni – koliko bi oni voleli da budu.
Foto: Freepik
S obzirom na to da razumeju više nego što mogu da kažu i sami objasne – ni dvogodišnjacima samim nije lako u njihovoj koži. Oni se bore sa svim svojim željama koje ne mogu da ispune, sa radoznalošću koja ih dovodi u različite, ponekad i nezgodne, situacije ali od kojih ne mogu da se odupru.
Pričaju svašta, rade svašta, ispituju i teren i sve oko sebe – sa ciljem da konačno “provale” kako to svet funkcioniše. Uz to – razvili su i neke super moći:
5 super moći svakog dvogodišnjaka
1) Moć da postave 637 pitanja dnevno – šta? što? kad? ko? koliko? a zašto baš tako? a što ne? a što da? …
Foto: Unsplash
2) Moć da izmisle šta to danas više ne vole da jedu – čak i oni koji su do skoro jeli sve što im se ponudi u ovom periodu počinju da budu veoma izbirljivi kada je hrana u pitanju
3) Moć da rastu preko noći – odjednom porastu i odrastu, a promena od bebe do malog deteta kao da se desi za tren oka (roditelji – pažljivo trepćite)
Pročitajte i: Zašto bebe tako retko trepću
4) Moć da pomeraju granice mogućeg – svojim ponašanjem se uvek trude da pomere granice mogućeg strpljenja roditelja, a sve sa ciljem da saznaju kako svet funkcioniše
5) Moć da izmisle jezik i veliki broj odraslih nauče novim (izmišljenim) rečima – koliko se vaš rečnik promenio od kad imate dvogodišnjaka u kući? Promene kreću posetepeno kako bebac progovara i uvodi nove reči i u svoj, ali i vaš rečnik (neke reči više nikad neće biti iste)
Komentari (0)