Svaka sedma žena u Srbiji starosti od 45 do 49 godina, koja je pri kraju perioda kada bi još mogla da rađa, nema dete, ističu za Politiku dr Goran Penev i dr Biljana Stanković, naučni saradnici Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka.
Njihova analiza pokazuje da u poslednjih 50 godina nikad nije bio veći broj žena bez potomstva nego što je to sada. U najnovijem broju „Demografskog pregleda”, gde je i objavljena ova analiza, navodi se da 13,5 procenata žena koje se nalaze na kraju fertilitetnog perioda nije ostvareno u ulozi majke, a podaci svedoče da tokom protekle godine svaka treća žena u našoj zemlji starosti od 30 do 34 godine nije rodila. Bez potomstva je bila i svaka peta žena između 35 i 39 godine života.
Foto: Shutterstock
Poređenja radi, prema popisu stanovništva iz 1991. godine bez potomstva bila tek svaka dvanaesta žena po završetku fertilitetnog perioda.
Dr Goran Penev ističe za Politiku da su brojni razlozi ovakve slike, među kojima izdvaja odlaganje rađanja i smanjen broj sklopljenih brakova.
Dr Biljana Stanković kaže i da nema jednostavnog odgovora na pitanje zašto je to tako, budući da sva socijalno-psihološka istraživanja u Srbiji ukazuju na to da naši sugrađani visoko vrednuju brak i porodicu. Ipak, ona ističe da su dominantni razlozi ovakve pojave prolongirano školovanje i velika socijalna i ekonomska nesigurnost.
Foto: Shutterstock
– Veliki broj mladih žena ima privremeno-povremene poslove ili rade na crno i znaju da im poslodavac najverovatnije neće produžiti ugovor o radu ako ostanu u drugom stanju. Kada u istraživanjima pitate mlade ljude šta bi ih motivisalo da postanu roditelji, najveći broj njih odgovara – siguran posao i krov nad glavom. Pošto većina nema izvesnost u pogledu posla ili nema stalan posao koji bi im omogućio da podignu stambeni kredit, jasno je zbog čega se ne odlučuju za zajednički život. A ako ne žive zajedno, manja je šansa da će se odlučiti za roditeljstvo – navodi sagovornica Politike.
Komentari (0)