Svaki treći petnaestogodišnjak u Srbiji je funkcionalno nepismen, pokazuju rezultati poslednjeg PISA testiranja. To znači da naučeno znanje ne umeju da primene u praksi, navodi Euronews Srbija.
Znanje đaka je nikad slabije, a ocene nikad više. Prosečan broj poena koji učenik ostvari na završenom ispitu je 11 od mogućih 20, a istraživanja pokazuju da 45 odsto učenika osmog razreda ima odličan uspeh. Vukovu diplomu ima čak 14 odsto.
Foto: Freepik
Učiteljica Željana Radojičić Lukić kaže za Euronews Srbija da je sistem osnovnog obrazovanja takav da đacima ne omogućava da steknu funkcionalna znanja odnosno čitalačku pismenost.
– Mi naše učenike ne učimo da rešavaju probleme nego ih pretrpavamo reproduktivnim znanjima – navodi ona i ističe da je lako biti Vukovac kad se od učenika traži da samo reprodukuje činjenice.
– On zna napamet Pitagorinu teoremu, a da li on zna da primeni tu istu Pitagorirnu teoremu ili bilo koju drugu formulu iz matematike i fizike, to baš i nije toliko bitno – pojasnila je Željana Radojičić Lukić.
Ona kaže da suštinskih izmena u obrazovanju nema. Menjaju se udžbenici, nazivi predmeta, ali prave promene zahtevaju mnogo vremena i reformi.
Dragica Pavlović, profesorka Filozofskog fakulteta na Katedri za psihologiju, za Euronews Srbija kaže da uzroke loših rezultata, kada je reč o pismenosti, treba tražiti na nivou sistema u celini, a ne na nivou pojedinca – učenika i nastavnika.
– Kada pogledate kako se učenici ispituju u školi, kako dobijaju ocene, onda vam sve postane jasnije. PISA testiranje insistira da je znanje za nešto i zbog nečega, da idemo u školu jer to mora da ima svrhu i primenu u životu. Dok su školsko testiranje ili način ispitivanja uglavnom zasićeni formalnim znanjima koji služe za jednokratnu upotrebu – navela je Pavlovićeva za Euronews Srbija i dodala da loši rezultati na PISA testiranju nisu postignuti samo u poslednjem ciklusu, već i u svim prethodnim, što je već hronični problem.
Ceo prilog Euronews Srbija pogledajte u priloženom video-snimku.
Komentari (0)