Republički zavod za statistiku izdao je publikaciju Demografska statistika za 2018. godinu u okviru koje se vidi da je oko 20 000 majki bez posla i primanja u trenutku rođenja deteta.
Foto: Pixabay
11.646 beba je rođena od strane majke koja je nezaposlena , dok je 8.548 beba rođeno u porodici gde je majka ekonomski neaktivna što najčešće podrazumeva da je domaćica ili učenica ili studentkinja.
Manje od 1000 porodilja na menadžerskim pozicijama
U Srbiji se u 2018. godini porodilo 63975 mama, od njih svega
43.3781 je imalo zaposlenje u trenutku rođenja deteta. Interesantan je i podatak da je
manje od 1000 mama ima rukovodeće i menadžerske pozicije, dok se u 2018. godini porodilo 5313 mama koje su domaćice.
U istraživanju Republičkog zavoda za statistiku navedeno je da su ekonomsku aktivnost mama podelili u dve kategorije: radno aktivne i neaktivne mame. Ekonomski neaktivne mame su one mame koje ne rade ali i ne traže posao - domaćice, studentinje ili učenice, penzionerke itd.
Ekonomski aktivne mame su one koje su zaposlene i primaju platu, ali i one koje obavljaju bilo kakav posao ili pak rade kao neplaćeno lice u radnji člana porodičnog domaćinstva ili na porodičnom imanju.
Najteža situacija u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji
U trenutku rođenja bebe nezaposlena je svaka peta mama. Najveći broj njih živi u regionu Šumadije i Zapdne Srbije i to čak 22,9%, dok je najmanja zaposlenost porodilja u Beogradu 14.8 %
Ukupno nezaposlenih porodilja je u
2018.godini bilo je 11.646 odnosno 18% njih, s druge strane bilo je
13.3% ekonomski neaktivne porodilje.
Svima njima je zajednično da prvih godinu dana nakon rođenja bebe nemaju nikakva primanja.
U Srbiji najugroženije nezaposlene mame
Kako su svojevremeno naveli iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ”Za 20.000 nezaposlenih porodilja ,zbog nedostatka budžetskih sredstava, ne može biti obezbeđena neka vrsta naknade zbog rođenja deteta osim roditeljskog dodatka” kada su takođe naveli da tu te mame u Srbiji najviše oštećene.
Prema
analizi Centra za dostojanstven rad urađenoj protekle godine došlo se do zaključka da su roditelji u Srbiji ekonomski ugroženi. U tom detaljnom istraživanju došlo pominje se kako je Zakon o finansijskoj podršci porodici oštetio roditelje u Srbiji,. U analizi se kaže da je stanje na tržištu rada veoma loše, a
podaci o siromaštvu ukazuju na nužnost hitne akcije države koje za sada nema. Foto: Pixabay
Komentari (0)