Roditelji često nemaju pravi osećaj kada i kako treba da rasprave nesuglasice. Mnogi se svađaju ispred dece, vređaju se međusobno i prete… Misle da deca ne razumeju teške reči, ali naučna istraživanja su pokazala da svađe roditelja utiču na fizičko zdravlje mališana.
Roditelji koji se svađaju negativno utiču i na psihološko zdravlje dece, a istraživači sada tvrde da mogu da izazovu i fiziološke promene.
Stručnjaci su proučili 206 šestogodišnje dece, većinom belaca, tokom simulirane telefonske svađe između njihovih roditelja. Koristeći uzorke pljuvačke, merili su promene u hormonu stresa, kortizola kod dece. Takođe su merili i detetov nivo bola, neprijateljstva i uključenosti u raspravu.
I dodatno, majke su obavestile stručnjake o tome kako deca reaguju na svađe kod kuće.
Deca koja su bila izrazito pogođena svađama kreiranim u laboratoriji imala su povišen hormon stresa. Deca koja su bila veoma pogođena imala su jak odgovor na svađe i visok nivo hormona stresa. Ipak, nivo neprijateljstva i uključenost u svađu nisu bili uvek povezani s povišenjem hormona stresa.
„Zbog činjenice da je povišen nivo kortizola povezan sa širokom lepezom mentalnih i psihičkih poteškoća, visok nivo kortizola može pomoći u objašnjenju zašto deca koja su veoma pogođena kada im se roditelji svađaju imaju veći rizik da će posle imati zdravstvene probleme“, izjavio je Patrik T. Dejvis, vođa studije i profesor psihologije na Univerzitetu Ročester u Njujorku.
Istraživači tvrde da bi njihovi rezultati mogli da pomognu u određivanju delotvornosti intervencijskih programa uključivanjem fizioloških mera, kao što je merenje nivoa kortizola.
Komentari (0)