Amerikanka Lori Tompson (34) nosi blizance koji nisu njeni. Oni su začeti donorskim jajašcima i pripadaju istopolnom paru iz Španije, jer je Lori profesionalna surogat majka koja je ranije rodila ćerkicu i jednom paru iz Srbije po ceni od 25.000 dolara, plus troškovi.
– Ponosna sam što mogu ovo da uradim za nekoga. Za većinu ljudi bi to verovatno bilo teško, zbog emotivne veze (sa bebom), ali ja sam sposobna da to uradim – kaže Lori Tompson o svojim iskustvima u ulozi surogat majke.
Tompsonova je udata i ima troje dece, osmogodišnjeg Ejverija, šestogodišnju Kiru i petogodišnju Lejsi. Kada se Lejsi rodila 2006. godine, Tompsonova i njen muž Dejmion (39) su odlučili da je porodica kompletirana. Ipak, Lori je i dalje imala nagon za rađanjem dece.
Tompsonova je morala da prođe lekarske, psihološke i administrativne kontrole da bi došla u obzir da postane surogat majka. Kada je prešla te prepreke, dobila je na izbor tri profila roditelja koji su tražili njene usluge. Izabrala je bračni par iz Srbije u četrdesetim godinama, koji je godinama prolazio kroz neuspešne tretmane neplodnosti.
– Želela sam da im pomognem – kaže Tompsonova.
Tvrdi da za novac – njen deo je od 20.000 do 25.000 dolara, plus troškovi, od ukupne “tarife” od oko 100.000 dolara – nije mnogo marila. Ali državljanstvo budućih roditelja joj je bilo veoma važno, zato što je verovala da je srpski bračni par u tom smislu hendikepiran u odnosu na konkurentske parove koji su dolazili iz Kanade i Sjedinjenih Država.
Sofija se rodila i odletela u Srbiju
Pripremnajući se za trudnoću, Tompsonova je morala da uzima hormonske stimulante od kojih je dve nedelje imala snažne glavobolje. Usledile su brojne posete lekarima i bolne injekcije progesterona koje joj je davao njen muž. Dobila je dijabetes i morala je da poštuje stirktan režim ishrane.
Zdravu bebu, devojčicu rodila je prošlog maja. Curica je odletela svojim biloškim roditeljima preko Atlantika, u Srbiju, i dobila ime Sofija. Tompsonova se pomirila sa činjenicom da će bebini roditelji diktirati nivo buduće komunikacije – ukoliko je uopšte bude i bilo – sa surogat mamom.
– Govorila sam sebi: “To nije moje dete. Ja nisam biološki povezana s njim, bila sam mu samo inkubator” – kaže Tompsonova.
Jedanaest meseci kasnije, Sofijini roditelji šalju Tompsonovoj pisma i slike. Lori pokazuje fotografiju Sofije sa naočarima za sunce, u hodalici, u kolevci, sa plišanim zekom i američkom zastavom.
– Kao da sam deo nečije porodice na drugom kraju sveta – kaže Lori Tompson.
Sofijine fotografije je uveseljavaju, ali kada je pitate da li ikad pomisli da te devojčice nikad ne bi bilo na ovom svetu da nije bilo nje, Lori odrično maše glavom i kaže:
– Za mene, oni su samo još jedna srećna porodica.
Parovi iz Evrope dolaze u Ameriku u potrazi za surogat majkama
Kako prenosi Detroit fri pres (Detroit Free Press), žene poput Lori Tompson nisu retka pojava u Americi. U poslednjih pet godina, parovi iz Evrope, Azije i Južne Amerike koji imaju problema sa plodnošću sve češće dolaze u SAD u potrazi za mladim, zdravim Amerikankama koje bi im rodile decu.
Bebe po rođenju postaju američki državljani, ali to nije osnovni motiv za unjamljivanje surogat majki. Parovi koji se odluče na ovaj korak uglavnom dolaze iz država u kojima je koncept surogat majki ili nezakonit, ili društveno neprihvatljiv. Oni su najčešće iscrpli sve opcije u potrazi za potomstvom i spremni su da izdvoje 50.000 do 100.000 dolara – od čega deo ide surogat majkama – da bi dobili decu.
Komentari (0)