Sa sunčanjem ovog meseca i u maju treba biti izuzetno oprezan, jer se zbog istanjenja ozonskog omotača intenzitet zračenja može uporediti sa julskim i avgustovskim, glasi najnovije dramatično upozorenje svetskih, ali i domaćih stručnjaka.
Nemački istraživači i naučnici sa američkog univerziteta u Pensilvaniji navode da su do nas do sada dopirali samo A i B ultravioletni (UV) zraci, a kako je omotač tanji, njima su se pridružili i C zraci, pa je izlaganje suncu daleko opasnije nego ranije.
– Ozonski omotač je trenutno veoma tanak, toliko da ni kreme sa najvećim faktorom ne pružaju potpunu zaštitu – jasni su Nemci i Amerikanci.
Krivo je zagađenje
Naši stručnjaci sa kojima je Press juče razgovarao objašnjavaju da se ozonski omotač godinama unazad tanjio, a tome je uglavnom doprinela zagađenost vazduha.
Specijalista kozmetologije Suzana Vasiljević objašnjava za naš list da takozvani dobri ozon, koji se nalazi na visini između 15 i 35 kilometara iznad nivoa mora, štiti od prejakog zračenja.
– To nije sloj, već jedan ogroman prostor u kome se nalazi veoma malo molekula ozona. Na 10 miliona molekula vazduha dolaze tri molekula ozona. Omotač ima svoju optimalnu debljinu, koja pruža zaštitu. Međutim, kada se broj molekula u njemu smanji, nastaje ozonska rupa ili stanjenje ozonskog omotača, zbog čega on slabije štiti od UV zračenja. To što je sada omotač tanak, znači da je oštećen i da je ovo aprilsko sunce opasnije, odnosno opasno koliko i u avgustu – objašnjava Vasiljevićeva.
Direktor Zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu Aleksandar Adamović kaže da se ozonski omotač godinama unazad tanjio, čime se smanjivao i broj sati koje ljudi smeju da provedu na suncu.
– Sve je to priroda regulisala, a mi ne vodimo brigu o njenim zakonima. Zato sada ozonski omotač, koji nama služi kao filter zaštita, nema nekadašnju funkciju, pa do nas, pored A i B, dolaze i C UV zraci. A ranije ih je ozonski omotač potpuno apsorbovao – kaže dr Adamović.
Saveti stručnjaka
1. Što manje se izlagati suncu u periodu od 11 do 16 časova, a pogotovo tačno u podne kada su zraci najviše zgusnuti i padaju pod pravim uglom
2. Koristiti preparate sa visokim zaštitnim faktorima, od 30 pa naviše
3. Nositi šešire i lanenu garderobu svetlih boja
4. Nositi naočare za sunce sa oznakom UV 400
5. Decu, posebno bebe, što više sklanjati sa sunca, pogotovo u prvoj godini života.
Komentari (0)