Nije mali broj devojaka koje su u toku studiranja ostale u drugom stanju, ali mišljenja novosadskih studentkinja o tome su veoma različita, pokazuju rezultati ankete. Dok neke smatraju da je trudnoća uz fakultet nešto normalno, druge se oštro protive tome.
“Saznala sam da sam trudna u toku prve godine, kada je već počeo septembarski ispitni rok, položila ispite koje sam imala i odlučila da tu stanem, jer mi je, pre svega, bilo bitno da održim trudnoću bez nerviranja, bez stresa. Zbog te odluke se ne kajem, jer moja beba sad ima već više od godinu dana, zdrava je i srećna sam do neba”, rekla je dvadesetdvogodišnja Ivona D. bivša studentkinja Filozofskog Fakulteta u Novom Sadu.
Mirjana koja završava master studije u Novom Sadu sada je na ulasku u deveti mesec trudnoće. Ona je ostala u drugom stanju na poslednjoj godini osnovnih studija, ali se odlučila da uz održavanje trudnoće privede svoje školovanje kraju. Jedina olakšica joj je, kako kaže, to što nisu obavezna sva predavanja i što su profesori voljni da joj izađu u susret kada je u pitanju pomeranje ispitnih termina.
Profesori (ne) izlaze u susret
Portparolka Fakulteta tehničkih nauka Marija Nenadović smatra da su profesori spremni da izađu u susret trudnicama, ali i svim drugim studentima koji iz nekog razloga ne mogu da pohađaju redovna predavanja.
“S obzirom da ovo možemo da svrstamo kao neku situaciju koja nije svakodnevna, profesori dosta izlaze u susret studentkinjama koje su u drugom stanju. To rade u smislu da im gradivo koje treba da odslušaju, možda u periodu kada one ne bi mogle da prisustvuju tim predavanjima, prelaze sa njima na konsultacijama”, rekla je Nenadović i dodala da takvu predusretljivost mogu očekivati svi studenti koji imaju opravdan razlog, ali da sem toga trudne studentkinje imaju potpuno isti tretman kao i svi ostali studenti.
Iz Službe smeštaja Studentskog centra Novi Sad kažu da studentkinje u drugom stanju imaju iste uslove za rangiranje kao i drugi studenti koji su konkurisali za smeštaj u studentske domove. Na smeštanje trudnica u domove utiče jedino obavezan lekarski pregled na kom se ocenjuje da li je student sposoban za život u studentskom domu.
Doktorka ginekologije u Zavodu za Zdravstvenu Zaštitu Studenata Novi Sad Željka Vinarž ne smatra da je održavanje trudnoće i redovno pohađanje fakulteta najbolje rešenje.
“U našoj ustanovi u svakom momentu trudnoću vodi između četrdesetpet i pedeset trudnica. Ovde je moguće obaviti sve neophodne preglede koje trudnice obavljaju i to bez bilo kakve novčane nadoknade. I u tom smislu smatram da je neophodno tim mladim ženama pravdati godinu”, smatra Vinarž.
Spomenuta istraživanja govore o fizičkoj spremnosti žena, međutim biološki najbolje doba za rađanje često nije u skladu sa društvenim i psihičkim. Naime, psihička zrelost varira od pojedinca do pojedinca i često je bitnija od fizičke. Upravo iz tog razloga nije bitno da li je devojka student ili ne, dokle god je zdravlje, i majke i bebe, na prvom mestu.
Komentari (0)