Prethodna su istraživanja pokazala kako stres na poslu može predvideti bolesti krvnih sudova kod muškaraca, dok su studije nad ženama bile ređe ili su imale složene rezultate. Najnovija studija američkih istraživača sprovedena je nad više od 17.000 zaposlenica starih između 44 i 85 godina koje su praćene kroz razdoblje do deset godina. Prosečno je bila reč o zdravstvenom osoblju, a ispitanice nisu imale srčane bolesti na početku istraživanja.
Ispitanice su odgovorile na upitnik s pitanjem koliko su zadovoljne na svom poslu i u kojoj se meri osećaju sigurno. Nakon deset godina, ukupno je 519 razvilo kardiovaskularnu bolest.
Stručnjaci Ženske bolnice u Bostonu su ustanovili kako je rizik određene komplikacije krvnih sudova, poput srčanog udara ili zahvata kako bi se otvorile začepljene arterije, čak 40 posto viši kod žena izloženih stresu na radnom mestu u odnosu na žene koje nisu pod takvim udarom stresa u kancelariji.
Spasite život: naučite masažu srca!
Velike količine stresa podrazumevaju zahtevan posao, nedostatak autoriteta za donošenje odluka ili prilika za predstavljanjem vlastitih veština i znanja. U ovu bi kategoriju spadale konobarice i zaposlene na benzinskim pumpama, ističu istraživači. Žene koje se brinu zbog mogućeg otkaza koji im visi nad glavom takođe su sklonije faktorima rizika za bolesti krvnih sudova, poput visokog pritiska, povišenog nivoa holesterola i prekomerne telesne težine.
S druge strane, komentatori istraživanja ističu kako je reč o opservacijskoj studiji koja nije dokazala uzrok i posledicu, nego samo pronašla povezanost između srčanih bolesti i stresa na radnom mestu žena.
Stres na radnom mestu je oblik psihološkog stresa koji sam po sebi povisuje rizik od srčanih bolesti jednako kao i povišen nivo holesterola, objasnila je dr. Michelle Albert, vođa istraživanja.
“Stresne situacije mogu uticati i na psihičko i fizičko zdravlje osobe – od promene ponašanja (tikovi, griženje noktiju, povećan ili smanjen apetit), promena u mišljenju (problemi s koncentracijom i pamćenjem, konfuzije u mišljenju), emocionalnih promena (nagle promene raspoloženja, depresija), fizioloških promena (pad imuniteta, smanjen libido) do, naravno, bolesti (kardiovaskularne bolesti, visok pritisak)”, tvrdi psiholog Boris Blažinić.
Iako se većina slučajeva astme razvije u detinjstvu, osobe mogu dobiti ovu hroničnu bolest i u odrasloj dobi. Istraživači Univerziteta Heidelberg su ustanovili kako je jedan od razloga ovoga stres na radnom mestu! Ako se ne možete nositi sa stresom na poslu i svoje probleme nakupljate u sebi, izlažete se 40 posto višem riziku razvijanja astme.
Šta vi možete učiniti za svoje zdravlje?
Kako biste smanjili stres povezan s poslom, stručnjaci savetuju ograničavanje vremena koje provodite za računarom u svoje slobodno vreme. Svakodnevno na poslu odvojite deset do 15 minuta za izvođenje tehnika opuštanja. Ovde vam može pomoći osvešćeno i duboko disanje, vežbe vizualizacije ili joga.
Komentari (0)