Ako ste na poslu pod velikim stresom, a šef nema razumevanja za vaše radne obveze, negativno raspoloženje može se preneti i na vašu kućnu atmosferu te ponašanje partnera i dece.
Kada se stres s posla prenese i na vaš privatni život, vaša porodica može osetiti posledice, tvrde stručnjaci. Nedavna američka konferencija o poslu, stresu i zdravlju fokusirala se na radna mesta koja su dobra za porodicu i uticaju nadređenih osoba na zdravlje zaposlenih.
“Rezultati istraživanja variraju, no veliki broj ispitanika izjavio je kako je posao najveći izvor stresa u njihovom životu”, kaže Michael Ford, profesor psihologije na univerzitetu Albany-State University iz Njujorka. “U isto vreme, svi imaju život van posla”, dodaje Ford. ”Zato treba razumeti kako posao utiče na psihološku i fizičku dobrobit ljudi”.
Kada je u pitanju stres koji iskusimo na poslu, postoji niz zdravstvenih posledica. Kod visokog nivoa poslovnog stresa javljaju se problemi s mentalnim zdravljem. Veći je broj simptoma depresije, a i kardiovaskularno zdravlje povezano je s naporom na poslu. Prisutni su i problemi s kilogramima, odnosno gojaznost.
Kada su ljudi pod stresom na poslu, a njihovi nadređeni ne pokazuju razumevanje, češća su negativna ponašanja u smislu odabira loše hrane, izbegavanje vežbanja i slab kvalitet sna.
Stres na poslu utiče i na veze
Stres na poslu smanjuje i kvalitet braka osobe. Kada je jedan partner pod stresom, to se prenosi na partnera i decu te oni iskazuju niz zdravstvenih tegoba i problema s ponašanjem.
Primarni izvor stresa na poslu su, pritom, nadređene osobe – šefovi i direktori, a ne nužno količina posla. Nedostatak podrške i razumevanja od šefa, prenosi se u privatni, porodični život u smislu vremena i energije koje oduzima ljudima, a utiče i na njihovo raspoloženje.
Stoga bi poslodavci trebali više slušati svoje zaposlene i obraćati pažnju na njihove potrebe te pokazati da im je stalo. Ovo, naravno, nije inovativno otkriće, no mnogi šefovi se ne ponašaju na taj način.
Komentari (0)