Iako svako dete ima svoj tempo razvoja te se kod nekih govor razvija ranije, a kod drugih je napredniji razvoj motoričkih veština, govor se ipak može podstaći određenim metodama.
Detetu je pre svega važno puno pričati, a u najranijim fazama izuzetno je korisno imenovati detetu sve što radite. Tako dok presvlačite dete možete mu dodirnuti za pupak i glasno izgovoriti reč pupak.
Iako ne razumeju smisao reči, oni vremenom uče šta predstavlja koja reč, a što reč više puta čuju i povežu s nekim predmetom, to će je ranije naučiti.
Govor kroz igru
Govor uključite u igru, a započnite s imitiranjem bebinog gugutanja. Kod izgovaranja reči možete praviti smešne grimase, što će se vašem mališanu naročito svideti. Pevajte bebi pesme u kojima ćete jasno izgovarati reči, a melodiji pridružite i pokrete poput pljeskanja rukama jer će ih tako najlakše naučiti.
Učimo kako se oglašavaju životinje
Nabavite slikovnice, igračke ili crtaće u kojima se pojavljuju životinje. Kod pojave svake životinje oponašajte njeno glasanje, pa tako ako je na slici pas, nekoliko puta izgovorite “vau-vau”.
Poruke trebaju biti jednoznačne
Važno je uspostaviti granice u vaspitanju već u ranoj dobi, kako bi dete naučili poslušnosti i jednoznačnosti vaših namera. Radi li dete nešto što ne sme, jasno i glasno mu recite “ne” bez dodatnih objašnjenja, jer sve druge reči koje izgovorite umilnim tonom na njega će delovati zbunjujuće.
Knjige su najbolji izvor znanja
Iako će vam se ponekad činiti kako čitanje knjiga detetu nema smisla sve dok ono ne nauči i razume značenje reči, ne zanemarujte edukativnu važnost knjiga. Prvenstveno, vaše dete će obožavati dok mu čitate jer vaš glas na njega ima umirujuće delovanje. Posebno će mu se svideti ako dijaloge iz priča čitate drugačijim glasom i intonacijom. Iako to neće odmah pokazati, reči iz priča koje mu redovno ponavljate ući će detetu “u uho” i kasnije će ih mnogo ranije koristiti i u vlastitom govoru.
Komentari (0)