Šta je dijastaza?
Dijastaza je stanje koje često nastaje u toku trudnoće, a podrazumeva slabljenje mišića stomaka i njihovo razdvajanje. Tokom trudnoće dolazi do rasta stomaka i velikog pritiska na stomačne mišiće do te mere da se oni razdvoje.
Foto: Unsplash
Nakon porođaja mišići se vraćaju u pređašnji položaj, ali ukoliko do toga ne dođe porodilja će primetiti da joj je stomak smanjio.Do razmicanja mišića dolazi zbog velikog pritiska materice i ploda na muskulaturu stomaka.
Dijastaza podrazumeva razdvajanje uzdužnog trbušnog mišića duž središnje linije, a javlja se kod trećine žena. Do ove promene dolazi kad prednji trbušni zid ne može više da se rastegne pod pritiskom uvećane materice i ploda. Dijastaza mišića retko se javlja ispod pupka, a najčešće su razdvojeni mišići iznad pupka.
Kako da znam da li imam dijastazu mišića?
Dijastazu možete ustanoviti i same kod kuće. Lezite na leđa sa nogama savijenim u kolenima i stopalima celom dodirujte pod. Spojte kažiprst i srednji prst i lagano počnite da opipavate svoje trbušne mišiće. Počnite laganim pritiscima po sredini stomaka, iznad pupka. Mekano područje na kojima ne osećate mišiće je mesto na kom su se mišići razdvojili. Ako je ovaj razmak manji od dva centimetra u pitanju je blaži oblik, a ako je veći od dva cantimetra u pitanju je patološka dijastaza.
Koje problema dijastaza može izazvati?
Iako porodilje prvo primete da im je stomak još uvek veliki i žele da ga vrate zbog estetike, dijastaza pored toga može izazvati još neke probleme. Diajstaza može prouzrokovati bol u donjem delu leđa, zatvor i nekontrolisano uriniranje. Može čak otežati disanje i normalno kretanje. Retko je, ali u ekstremnim slučajevima tkivo može da se pocepa i organi tada mogu biti izloženi – to se naziva hernija.
Foto: Freepik
Šta pomaže u rešavanju dijastaze?
Ako je razmak širi od dva centimetra tada je potrebno izbegavati pokrete koji bi mogli uticati na njegovo dodatno razdvajanje. Izbegavajte direktan pritisak na mišiće, ustajte preko boka nemojte dizati bebu oslanjajući se na trbušne mišiće. U slučaju veće razdvojenosti i samo ako je neophodno, porodilja treba da koristi steznik za stomak.
Foto: Freepik
Steznik se ne preporučuje kod manje razdvojenosti zbog inaktivacije trbušne muskulature i opterećenja kičme. Fizioterapeuti mogu još u bolnici testirati dijastazu (razdvojenost) trbušnih mišića obično od trećeg do petog dana posle porođaja, ili isto uradite nakon dolaska kući iz bolnice.
Foto: Freepik
Postoje posebne vežbe za trbušne mišiće koje ne bi trebalo raditi bez nadzora i saveta stručnjaka. Ukoliko samostalno počnete da vežbate, a na pogrešan način, stanje možete pogoršati. Ipak, ovo stanje može se regulisati relativno lako uz vežbe sa stručnim nadzorom fizijatra. Takođe, fizijatar će porodiljama predložiti koji pokreti neće, a koji mogu pogoršati stanje njihovih trbušnih mišića. Bitno je problem uvideti na vreme i početi sa rešavanjem problema.
Komentari (0)