Epidemija malih boginja u celoj zemlji se stišala, zahvaljujući, pre svega, povećanom broju vakcinisane dece MMR vakcinom koji štiti od tri visokozarazne bolesti.
Prema podacima Instituta “Batut”, od početka oktobra prošle, zaključno sa 4. majem ove godine, u Srbiji i srpskim enklavama na Kosovu od morbila je obolelo je 5044 ljudi. Ukupan broj registrovanih smrtnih ishoda zbog komplikacija uzrokovanih malim boginjama je 15. Najmlađa obolela osoba je stara 15 dana, a najstarija 71 godinu. Većina obolelih, tačnije 95 odsto, nije bila zaštićena MMR vakcinom.
Od ukupnog broja obolelih, tačno jedna trećina je bolnički lečena, a od težih komplikacija registrovano je zapaljenje mozga kod dve osobe i upala pluća kod 549 pacijenata.
Foto: Fotolia
– Epidemija malih boginja jenjava. Sada je period kada ljudi manje borave u zatvorenim prostorima, tako da je i to jedan od razloga. Ukupno je 15 preminulih, a imajući u vidu trenutnu epidemiološku situaciju, nadamo se da više neće biti žrtava – kaže za “Blic” Darija Kisić Tepavčević, epidemiolog Instituta “Batut”.
Broj obolelih od morbila u Beogradu je znatno manji, dok je obuhvat vakcinisanosti porastao.
– Epidemija se postupno gasi, iz nedelje u nedelju se registruje manji broj obolelih. U Beogradu je pet puta manje obolelih nego kada je bio maksimum. U 16. nedelji bilo je između 30 i 40 zaraženih, a u maksimumu je bilo 170 u toku nedelje. Što se žrtava tiče, to ne možemo prognozirati. Dokle god je prisutan virus moguće je da pronađe nekog osetljivog kod koga se razvije neka teža forma, iz bilo kog razloga ili bez razloga, kao što smo imali pojedine slučajeve – objasnio je Predrag Kon, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu.
Kon: Nastaviti s vakcinacijom
Prema rečima doktora Kona mnogo je više zaštićenih cepivom protiv morbila, što je uticalo da se širenje zaraze smanji.
– Mi imamo sada znatno bolju situaciju kada je imunizacija i pitanju, to ne može da se poredi sa situacijom koja je bila prošle godine u ovo vreme. Tada je bio veliki broj nevakcinisanih u uzrastu dece do pred polazak u školu, čak ni prvi razred nije imao vakcinisanost 95 odsto, koliko je potrebno da bi se stvorio kolektivni imunitet. Moramo nastaviti sa vakcinacijom, jer je jedina sigurna mera suzbijanja i prevencije ponovnog porasta ili javljanja malih boginja. Može se očekivati gašenje epidemije tokom leta, ali to ne mora da važi za celu Srbiju – zaključuje Kon.
Izvor: Blic.rs
Komentari (0)