Prodaja takozvanih kućnih testova na koronavirus najavljena je iz Apoteka Beograd, ali koliko znamo o njihovoj upotrebi i tačnosti rezultata?
U jednoj od beogradskih apoteka su za BBC News na srpskom rekli da dostavu testova očekuju u petak, 18. decembra. Cena jednog testa bi trebalo da bude oko 1.300 dinara.
Ako je rezultat na ovom testu pozitivan, prisustvo virusa je sigurno. Ali, negativan rezultat ne mora da znači da virusa korona nema u organizmu.
Foto: Freepik
Epidemiolog Zoran Radovanović za BBC News na srpskom objašnjava da je reč o antigenskom testu i da za mogući neprecizan rezultat postoje tri razloga.
– Prvi razlog je pogrešno vreme testiranja. Ako ste, recimo, juče bili u kontaktu sa zaraženom osobom i ako ste se zarazili, ne možete danas da imate pozitivan rezultat. Najveća verovatnoća da se prisustvo virusa otkrije je između prvog i petog dana od pojave simptoma – kaže Radovanović.
Drugi razlog je, kaže, to što oni koji rade test kod kuće možda neće dovoljno dobro uzeti uzorak.
– Morate da idete kroz nos u zadnji zid nosnog dela ždrela. To je dosta neprijatno. Ljudi se mršte kada im tehničar ili lekar gurne štapić u nos. Tako da, kada radite kod kuće i to sami, pitanje je da li ćete doći do zadnjeg zida – kaže Radovanović.
I direktorka Apoteka Beograd Jasminka Bjeletić je ranije izjavila za RTS da je za korišćenje ovog testa potrebno medicinsko znanje, kako ne bi došlo do eventualnih grešaka.
Treći uzrok pogrešno negativnog rezultata je što mora da bude prisutno mnogo više virusa, da bi test bio pozitivan u odnosu na PCR test, objašnjava Radovanović,.
– PCR otkriva minimalne koncentracije; uzmete, pa milion puta umnožite ono što ste našli. Ovde je reč o drugoj tehnici, pa i koncentracija virusa mora da bude viša da bi test bio precizan.
Radovanović objašnjava da „ako je na zadnjem zidu nosnog dela ždrela prisutna relativno mala količina virusa, onda će test biti negativan”.
– Zato je PCR zlatni standard, a ovaj može da se koristi pod tim uslovima – pozitivan sam, znači to je tako. Negativan sam – ne mora da znači, bolje da uradim još i PCR – kaže Radovanović.
Kako se test radi?
Jasminka Bjeletić, direktorka Apoteke Beograd objasnila je za RTS kako se koristi test.
Foto: Freepik
– Štapićem koji je sterilan potrebno je da se uđe duboko do korena nosa, što dublje, tu ne sme da se napravi greška, da se ne bi otišlo dalje do potrebnog nivoa i da se laganim uvrtanjem izvuče sadržaj iz nosa, blagim pokretima.
Kada se sadržaj izvuče, dodaje, štapić se uroni u već pripremljenu hemikaliju i onda se pet puta pritisne kako bi se sadržaj i antigeni koji su unutra prisutni istisnuli u bočicu. Potom je potrebno sačekati i do 30 minuta da se uradi detekcija. Ukoliko je test pozitivan – pojaviće se dve linije.
Razlika između PCR i antigenskog testa
Dijagnostički testovi, poznati i kao PCR testovi, pokazuju da li neko trenutno ima virus. Ovim testovima se traže znaci genetskog materijala virusa.
Brzi antigenski test podrazumeva bris grla i utvrđuje prisustvo virusa u gornjem respiratornom traktu i može da se uzme između petog i sedmog dana od početka simptoma.
Postoje i testovi na prisustvo antitela, odnosno serološki testovi koji se rade iz krvi. Specifična antitela ukazuju na trenutno prisustvo infekcije ili da li je neko već bio zaražen. IgM antitela ukazuju na trenutnu infekciju, a IgG na hroničnu, to jest, da je neko već preležao infekciju.
Foto: BBC News na srpskom
Izvor: BBC News na srpskom
Komentari (0)