Sterilitet je sve prisutniji problem kod mnogih parova u Srbiji, bez obzira na to koliko imaju godina. Istraživanja pokazuju da čak 400.000 parova u Srbiji ima problem sa začećem. U 40 odsto slučajeva uzrok problema pripisuje se muškarcu, isti toliki procenat ženi, a kod svakog petog para problem steriliteta imaju oboje.
Sterilitet: Kada treba da se obratite lekaru?
Izvor: Bebac.com
Od 2007. godine zahvaljujući procesu vantelesne oplodnje (IVF) sprovedenom u GAK Narodni front rodilo se 865 beba (455 devojčica i 410 dečaka). Uspešnost, odnosno ostvareni broj kliničkih trudnoća, procenjuje se na oko 50 odsto, a 45 odsto žena iznese do kraja trudnoće. Prosečan broj parova koji je godišnje u procesu vantelesne oplodnje iznosi 266, a do sada je kroz proces IVF prošlo 2.537 parova. Uslovi za tretman pacijenata u GAK Narodni front biće dodatno poboljšani donacijom od 26 miliona dinara kompanije Nectar u okviru kampanje Nije svejedno kad bebe dolaze. Zahvaljujući tome ova klinika moći će da stane rame uz rame sa onima u razvijenoj Evropi ne samo po rezultatima koje već ostvaruje već i po uslovima za pacijente i rad lekara i čitavog tima.
BROJ SPERMATOZOIDA
Oplodnja je komplikovan proces koji zavisi od mnogih faktora. Dva najvažnija su – mogućnost muškarca da proizvede dovoljan broj spermatozoida sposobnih da aktivnim kretanjem dođu do jajne ćelije i da je oplode i istovremeno sposobnost žene da stvori ove zdrave jajne ćelije. Ništa manje nije važna ni sposobnost jajovoda da prihvate jajnu ćeliju posle ovulacije i da je transportuju do mesta oplodnje, a onda embrion ugnezde (implantiraju) u materičnu šupljinu gde nastavlja neometani razvoj. Ipak, trudnoća će se nesmetano nastaviti samo ako kod majke postoji normalan hormonski status koji podupire razvoj i rast ploda. Ukoliko samo jedan od nabrojanih preduslova zakaže – nastaje stanje koje se u medicini naziva sterilitet ili neplodnost.
PRVI SIMPTOMI
Kada postoji problem začeća, izuzetno je važno da se parovi jave lekarima koji se bave ovom problematikom. Kod nas su neki parovi postali roditelji i posle 16 i više godina steriliteta. Samo upornost i pravi izbor dovode do cilja. Tokom procesa vantelesne oplodnje, pacijentkinje dobijaju lekove čiji je cilj razvijanje većeg broja folikula u jajniku, u kojima bi trebalo da se nalaze jajne ćelije. Dalje se medicinskim postupkom, pod anestezijom, traga za dobrom jajnom ćelijom, pa i ako se ovom prilikom ne dobiju, iako su prethodno svi pokazatelji bili idealni, ili se pak dobiju jajne ćelije lošeg kvaliteta koje ne mogu da se oplode, pokušaj se prekida. Međutim, ukoliko dobijemo bar jednu ili više dobrih jajnih ćelija, one mogu dalje ili da se zamrznu ili da se oplode spermatozoidima, i to na dva načina. Ako je spermogram dobar, tj. ako partner ima dobre spermatozoide, radi se klasična vantelesna oplodnja tokom koje se u posebnoj posudi sa specijalnom tečnošću nalaze dobra jajna ćelija i spermatozoidi, uz očekivanje da dođe do njihovog međusobnog spajanja – do oplodnje jajne ćelije i nastanka embriona. Dalje se embrion ubacuje u matericu majke, u kojoj treba da nastavi da se razvija i da dovede do trudnoće, koja bi trebalo da se završi porođajem.
Međutim, ako spermogram nije dobar, što procenjuju iskusni biolozi, odaberu se najbolji spermatozoidi i onda se pod mikroskopom ubacuje jedan spermatozoid u jednu jajnu ćeliju, a zatim se posmatra da li će doći do njihovog spajanja i nastanka embriona (ICSI metoda). Oba postupka (i klasična vantelesna oplodnja i ICSI metoda) mogu da budu neuspešne. Pošto u tim situacijama nemamo embrion koji bi mogao da se ubaci u matericu žene, postupak se u ovoj fazi završava. Ipak, ako imamo dobre embrione, onda se za pacijente jednostavnom i bezbolnom metodom, pomoću tanke cevčice oni ubacuju u matericu u želji da dalje dođe do trudnoće.
STAROSNA GRANICA
Kada je reč o starosnoj granici žena i u slučajevima mlađih od 35 godina, posle godinu dana nezaštićenih odnosa u kojima nije došlo do željene trudnoće, par treba da se obrati lekaru, kako bi bilo ustanovljeno u čemu je problem i da bi se, ukoliko je to potrebno, uputio na vantelesnu oplodnju. Ako je žena starija od 35 godina, trebalo bi da se par javi već posle šest meseci radi ispitivanja i lečenja neplodnosti. Bez obzira na godine žene, veoma je važno da parovi ne čekaju dugo i da se jave lekaru. Ukoliko je u pitanju problem muškog steriliteta koji zahteva vantelesnu oplodnju, onda se ona radi i kod vrlo mladih žena. Takođe, dešava se da žena mlađa od 30 godina ima zdravstvenih problema koji iziskuju da se radi vantelesna oplodnja i veoma je korisno i poželjno da se što pre počne s lečenjem. Ako imamo u vidu da je uspeh vantelesne oplodnje veći kod mlađih žena, kao i činjenicu da nekada mora da se uradi više pokušaja kako bi došlo do trudnoće, jasan i nedvosmislen zaključak je da je poželjno da parovi planiraju potomstvo što ranije i da ne čekaju pozne godine kada su im šanse manje.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)