HiPP BIO znak samo za namirnice savršenog BIO uzgoja
Za prof. dr Clausa Hippa kaže se da niko u Nemačkoj ne poznaje BIO uzgoj kao on. Naime, kompanija HiPP započela je organsko-biološki uzgoj pre 50 godina, u vreme kada se o tome nije ni pričalo. Tako su postavljeni temelji kvalitetne proizvodnje dečje hrane koja danas nosi oznaku BIO. Dr Claus Hipp kaže da je EU procedura o BIO uzgoju dobra stvar jer zabranjuje korišćenje sintetičkih hemijskih gnojiva, prskanje, određuje lokaciju polja, kvalitet semena i još mnogo toga. Standarni BIO znak toleriše određenu količini štetnih materija koje potiču iz zagađenog vazduha ili pak iz čestica iz komšijskih useva, ali, kako objašnjava dr. Claus Hipp, HiPP ima nultu toleranciju. To znači da nikakva količina pesticida ne sme da se nađe u HiPP hrani, već se u teglice mogu pakovati samo namirnice iz savršenog BIO uzgoja i kao takve dobiti HiPP BIO znak.
Kako se postiže visok nivo kvaliteta kašica za bebe?
Da bi se postigao takav kvalitet namirnica, dr. Hipp objašnjava da sve počinje sa proverom tla. HiPP-ova polja nalaze se daleko od industrijskih zona i važnih saobraćajnica. Tokom decenija rada stečena su specijalizovana znanja kako saditi određene vrste kako bi se zagađenje svelo na minimum. Takođe, HiPP pomaže organske farme tokom razdoblja kultivisanja, a kada se proizvodnja isporuči – namirnice se predaju na stroge laboratorijske analize kojima se proverava da li usev odgovara standardima HiPP proizvodnje.
Dobrovoljna pravila HIPP-a strožija su od zakona!
Kompanija HiPP proverava oko 800 štetnih supstanci što je daleko više nego što je zakonom propisano. Osim toga, postoje određene supstance koje nisu zakonski regulisane kada se radi o dečjoj hrani, ali HiPP analizira sve moguće zagađivače. To su, kako ističe dr Claus Hipp, dobrovoljno nametnuta pravila koja su sami postavili i po tome su “stroži od zakona”. Manualni rad u poljoprivredi i u proizvodnji takođe igra važnu ulogu. Sirovine koje zadovoljavaju laboratorijske norme puštaju se u proizvodnju ali tako što se ručno razdvajaju svaka šargarepa i mahuna graška. Sadržaj jedne teglice prolazi više od 260 kontrola i tek nakon toga se dobija oznaka HiPP BIO.
Da li stroga pravila važe i za meso u hrani za bebe?
Kada je reč o mesu dr Hipp naglašava da su životinje tretirane humano – slobodne su na ispaši, ceo dan su na svežem vazduhu i hranjene su namirnicama iz BIO uzgoja, a i vodi se računa o njihovom zdravlju i otpornosti. Kompanija decenijama sarađuje sa svojim poljoprivrednicima pa se poreklo svake životinje, kokoške ili goveda može u potpunosti dokumentovati. Sve životinje su hranjene namirnicama iz BIO uzgoja, ali bez obzira na to, meso dalje prolazi detaljne analize. Tako se može 100 odsto garantovati da je HiPP BIO meso organski savršenog kvaliteta.
Odgovornost prema društvenoj sredini
S druge strane, vodi se računa i o životnoj sredini jer HiPP BIO znak takođe predstavlja poslovanje u skladu s prirodom, sva energija se koristi iz obnovljivih resursa tako da je BIO uzgoj odgovorno ponašanje u odnosu na okruženje. Ovakav uzgoj bukvalno znači “pune ruke posla” s obzirom na to da se korov na poljima uklanja isključivo ručno jer korišćenje hemijsko-sintetičkih pesticida je strogo zabranjeno. Organsko-biološki uzgoj nije ništa drugo nego poštovanje prirodnih procesa zato se i štetočine otklanjaju prirodnim putem. Na primer, na obodima polja sade se kulture koje privlače insekte i tako se oni “drže” dalje od svih kultura koje se tu uzgajaju. Iako ne korišćenje veštačkih đubriva smanjuje prinos, HiPP kompaniji je važnije da biljke budu daleko kvalitetnije i vrlo siromašne nitratima, jer to je najvažnije za organizam malih potrošača.
HiPP-ove ukusne jabuke, na primer, potiču iz voćnjaka sa sunčanih obronaka koji se protežu između Verone i Ferrare. Naime, te jabuke su naročito blage i deca ih lako vare. Imajući u vidu da prirodno sazrevaju na toplom, mediteranskom suncu, kasnije dodavanje šećera je nepotrebno.
Neke vrste voća koje se mogu naći u HiPP kašicama, na primer banane i mango, ne rastu na našem, evropskom podneblju. Ali, stručnjaci kompnije su stalno na putu i traže poljoprivrednike koji svoje kulture uzgajaju u skladu s prirodnim zakonima. I, našli su ih! U Kostarici. HiPP banane rastu daleko od velikih plantaža, na obroncima iznad džungle gde je vazduh suv i svež, idealan za rast ovog voća. Roba je, naravno, skuplja nego ona s velikih plantaža, ali tako se motivišu poljoprivrednici da istraju u svom načinu rada i da zadrže svoj tradicionalni princip uzgoja.
Organsko-biološki uzgoj nije dobar samo za naše bebe već i za prirodu koja “uživa” i obnavlja se. Kada se ne koristi veštačko đubrivo jasno je da se tako čuva kvalitet podzemnih voda. S obzirom na to da je HiPP još uvek najveći svetski prerađivač BIO-kultura, nadaju se da će i drugi slediti njihov put, a za dobrobit naše dece i planete Zemlje.
Komentari (0)