Svaka trudnica je pred porođaj u dilemi šta treba da spakuje u torbu koji će poneti u porodilište. Koliko se razlikuju potrebe, ali i mogućnosti budućih majki širom sveta, pokazuju nam fotografije ovih sedam žena.
Potrebe se drastično razlikuju u zavisnosti od toga gde porodilja živi. Prema pisanju BBC-ja na primer, majka u Arfici mora da na porođaj ponese belu posteljinu na kojoj će se poroditi i žilet kojim će biti presečena pupčana vrpca, dok majke u Londonu ili Njujorku više razmišljaju o uljima za masažu i iPad-ovima.
Hazel Shandumba ima 27 godina i živi u Zambiji.
Njena torba sadrži: odeću za bebu, lavor u sapun kojim može da se opere. Ponela je i nepromočivu podlogu kojom će štititi posteljinu jer nema dovoljno vode za često pranje.
Deanna Neiers živi u Njujorku u neposrednoj blizi najbolje bolnice u gradu i očekuje prvu bebu.
Deanna ne može da veruje u kakvim se sve uslovima porađaju žene širom sveta i volela bi da živi u svetu u kom se sve žene porađaju u normalnim uslovima. U njenoj torbi su se našli: muzički plejer, ulje za masažu od kokosa, jastuk, grudnjak za dojenje i nekoliko komada odeće za bebu.
Ellen ima 23 godine i porodilia se u bolnici u Malaviju u kom se rodi oko 90 beba mesečno. Bolnica nema struju niti tekuću vodu, a na raspolaganju je jedan toalet na 100 pacijenata.
Njena torba za porodilište sadrži: baterijsku lampu, crni najlonski prekrivač za posteljinu, žilet kojim će biti presečena pupčana vrpca i kanap kojim će uvezati pupak. Ponela je i nekoliko ešarpi za sebe i bebu kako bi mogla da je nosi tokom boravka u bolnici koji može da potraje i do mesec dana.
Katy Shaw ima 31 godinu i živi u Melburnu. Očekuje prvu bebu.
U torbu za porodilište je spakovala: sredstva za ličnu higijenu, užine, odeću i potrepštine za bebu, udobnu odeću za porodilje i ulja za masažu. Za Kejti je potpuno neverovatno da žene u nekim zemljama nemaju normalne uslove za porođaj.
Claudine živi na Madagaskaru i ima 26 godina. Zahvaljujući organizaciji Watwraid, do njenog sela stiže tekuća voda, tako da može da kaže da ima sreće.
U porodilište će poneti vatu, alkohol za dezinfekciju, ceger, termos i odeću za bebu.
Tokom trudnoće je slušala mnoga verovanja, a pridržavala se običaja da tokom trudnoće ne nosi šal kako se bebi ne bi pupčanik obmotao oko vrata.
Joanne Laurie očekuje prvu bebu. Živi u Londonu i ima 34 godine.
Između ostalog, njena torba za porodilište sadrži: odeću za nju i bebu, peškir i ćebe, medicinske beleške, iPad, flašu vode, bombone… Najvažnija stvar koju je spakovala je ćebence za iznošenje bebe iz porodilišta, isto ono u kojem je majka nju donela kući.
Agnes Noti se porodila treći put. Ima 22 godine i živi u Tanzaniji.
Agnes je u torbu spakovala odeću za bebu, lavor, bocu i malo čaja.
Bolnica u kojoj se porođala nema dovoljno kapaciteta za sve pacijente. Ne postoje odvojene sobe za trudnice i porodilje, tako da su sve zajedno i praktično mogu da gledaju porođaj svoje cimerke. Toalet koji imaju je u užasnom stanju.
Pošto nema tuševa, žene se kupaju ili u toaletu ili se penju na sudoperu kako bi se oprale posle porođaja.
Šta ste sve vi spakovale u svoju torbu za porodilište?
Napišite nam u komentaru ili postavite fotografiju u našu galeriju Moja torba za porodilište >>>
Foto: BBC
Komentari (0)