Zagađenost vazduha, koja može da izazove zapaljenje disajnih puteva kod osoba obolelih od astme, može takođe da umanji i efikasnost inhalatora koje te osobe koriste da bi što brže ublažile simptome.
Ovo je pokazala pokazala američka studija, koju su obavili stručnjaci Pitsburškog univerziteta.
Dr Fernando Olgin i njegove kolege su pratili 85 astmatične dece, starosti od sedam do 12 godina, da bi utvrdili da li zagađenje vazduha ima bilo kakvog uticaja na funkcionisanje inhalatora, preneo je Rojters.
Sva deca su bila iz Sjudad Meksika, u kojem je zagađenost vazduha zbog gustog saobraćaja obično veoma visoka. Među ispitanicima, 53 je patilo od blage astme koja se povremeno ispoljava, 20 od blage uporne astme i 12 od umerene uporne astme.
Dr Olgin i njegov tim su utvrdili da viši nivo zagađivača vazduha, naročito azotdioksida, smanjuje efikasnost inhalatora, ne zato što oni nisu funkcionisali kako treba, već zato što izgleda deca nisu dovoljno dobro reagovala na medikament.
Kod povećanja nivoa azotdioksida u vazduhu za 10 delova na milijardu, efikasnost inhalatora se smanjivala za 15 odsto. Prema podacima američke Organizacije za zaštitu prirodne sredine, u SAD je prosečan nivo azotdioksida u vazduhu 10 do 20 delova na milijardu.
Pitsburški tim je utvrdio i da inhaliranje steroida pruža izvesnu zaštitu protiv dejstva zagađenog vazduha. Među 25 malih ispitanika, koji su bolovali od uporne astme i redovno inhalirali kortikosteroide, dolazilo je do efikasnijeg i bržeg ublažavanja simptoma.
Komentari (0)