Bez obzira na činjenicu da je savremeno domaćinstvo nezamislivo bez frižidera, postoje namirnice koje ne bi trebalo čuvati na niskim temperaturama.
Peciva i hleb
Ako ih držite u frižideru, rizikujete da postanu previše suvi i krti. Bolja opcija je da hleb i peciva koja su vam preostala držite u kesi ili u posebnoj posudi sa poklopcem. Tako će ostati sveži, pa ćete moći da ih jedete i sutradan.
Pomorandže, limun i grejpfrut
U frižideru kora južnog voća može da postane smeđa, a meso gnjecavo. Grejpfrut se najlošije ponaša ako prenoći na niskoj temperaturi; pulpa počinje da se suši, a sok nestaje. Zato je pametnije držati agrume na sobnoj temperaturi, a pre upotrebe potopite ih na kratko u hladnu vodu.
Banane
I njih čuvajte na sobnoj temperaturi. Ako ih, kojim slučajem, držite u frižideru, potamneće i postati gnjecave.
Maslinovo ulje
Čuvajte ga na sobnoj temperaturi, ali na nekom mračnom mestu, jer tako ne rizikujete da ulje užegne. Ako nameravate da flašu maslinovog ulja potrošite u roku od nekoliko dana, onda ga možete čuvati u frižideru. „Pahuljice" koje će se stvoriti usled čuvanja ulja na niskoj temperaturi mogu da se razlože pre upotrebe, ali samo ako ulje nije predugo bilo u frižideru.
Paradajz i krompir
Prija im svežina, ali ne i hladnoća. Krompir će posle 24 sata stajanja u frižideru postati sladak, jer će se skrob pretvoriti u glukozu. Paradajz će, pak, izgubiti aromu ako samo nekoliko sati stoji u frižideru.
Čokolada
Ukoliko je čuvate u frižideru, čokolada neće izgubiti aromu, ali će pokvariti boju i izgled. Naime, na hladnoći maslac izbija na površinu čokolade, pa ona mestimično postaje svetlija.
Komentari (0)