One dane mnoge žene čekaju sa strepnjom jer znaju da ih očekuju bolovi koji preseku njihovu svakodnevnicu. Obilna krvarenja takođe ih muče i zabrinu. Šta je od toga normalna pojava, a šta razlog za odlazak lekaru, objašnjava prof dr Snežana Rakić, sa Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front”. – Umereni menstrualni bolovi nisu razlog za strah. Njih izaziva grčenje materice i reč je o fiziološkoj pojavi – kaže doktorka.
Međutim, kad su bolovi intezivni, mogu da ukazuju na sledeće:
– To može biti znak endometrioze, koja se javlja bilo gde, između ostalog na jajnicima i na materici – dodaje dr Snežana Rakić.
Ova beningna bolest brzo napreduje, a do nje dolazi kad se sluznica materice usadi na nekom drugom mestu.
To može biti na trbušnoj maramici, na zidovima male karlice, jajovodu. Otkriva se ultrazvučnim i ginekološkim pregledom, leči lekovima, operativno ili kombinacijom ove dve metode.
Šta kad uopšte nema bolova? Da li je to u redu?
– I porođaj žene ne doživljavaju na isti način, za neke je to bolno iskustvo, neke kasnije kažu da nisu osetile veliku bol. Ista stvar je i sa menstruacijom, kad ona prolazi bez bolova, medijatori blokiraju grčenje materice, ne dolazi do tog fiziološkog procesa i nema razloga za zabrinutost – objašnjava ginekolog.
Jak bol signal za problem
Bolove sprečavaju analgetici, koje, kako kaže dr Rakić, treba uzimati u umerenim dozama kako se ne bi javili problemi sa želucem.
Čuveni PMS
Predmenstrualni sindrom (PMS) je skup simptoma koji se ciklički javljuju, u zavisnosti od faza menstrualnog ciklusa. Prate ga psihičke i fizičke tegobe do kojih najčešće dolazi 7 – 10 dana pre menstruacije, a nestaju nekoliko sati posle prvog krvarenja. Određenom broju žena menstruacija donese osećaj pritiska u glavi i grudima, vrtoglavicu, osećaj konfuzije.
– Tri dana pre javljanja menstruacije žene treba da popiju određenu vrstu analgetika, vitamin C i vitamin E kako bi se pripremile i olakšale tegobe – savetuje doktorka.
Da li je važna boja krvarenja?
Žene mogu da se uplaše i kad primete da se boja krvarenja menja, pa od tamne postane svetlija i obrnuto.
– Boja nije indikator nikakvog zdravstvenog problema. Važna je samo količina krvarenja. Ako je krvarenje obilno i traje duže od sedam dana, neophodan je ginekološki pregled jer to može biti znak mioma ili hormonskog poremećaja – napominje dr Snežana Rakić.
Doktorka dodaje da boja krvarenja zavisi od količine krvi u materici. Nekad se u njoj nakupim dosta krvi pre početka menstruacije što izaziva njenu tamniju boju. Kad je krv sveža, ona je svetlija.
Da li je ugrušak?
– Ako se ugrušak iznova i iznova javlja, a ciklus traje duže od sedam dana, ponovo je potrebna konsultacija sa ginekologom. Te probleme mogu da izazivaju miomi, benigni tumori ili hormonski disbalans – poručuje naša sagovornica.
Komentari (0)