Pored toga što Vam jutarnja kafa pomaže da se razbudite i koncentrišete na zadatke koje treba da obavite, efekti koje jedna šoljica ima na vaš organizam verovatno idu dalje od poznatih.
U sprovedenoj studiji na Univerzitetu u Indijani su istraživači indentifikovali 24 supstance koje pomažu proizvodnju enzima u mozgu koji ima ulogu da sprečava razvijanje bolesti kao što su demencija i alchajmer. Jedan od najjačih uticaja na proizvodnju ovog enzima ima kofein. Kofein je takođe dokazano da poboljšava funkciju memorije kod miševa u nekim ranijim istraživanjima.
‘’ Značaj ove studije je u tome što može da pomogne u razvijanju novih lekova koji podižu nivoe ovog enzima u mozgu, stvarajući neku vrstu hemijske blokade, usmerenu protiv efekata koje imaju neurodegenerativne bolesti’’ rekla je Hui Chen Lu, vodeći autor.
Enzim koji štiti mozak zove se NMNAT2 i poznato je o dranije da on ima dve značajne funkcije, štiti neurone od stresa i pomaže u odbranu protiv pogrešno skrojenih proteina koji se zovu Tau. Tau proteini i njihovo nastajanje povezano je sa nizom neurodegenerativnim bolestima kao što su Parkinson, Alchajmer, Hantngtonov sindrom.
Nučnici su ponosni na otkrićima ovih supstanci koji povećavaju aktivnost enzima , nadajući se da će to doprineti boljem razumevanju procesa u mozgu vezanih za moždane poremećaje. Takođe među ispitanim supstancama su pronašli i one koji smanjuju nivoe protektivnog enzima.
‘’ Šireći naše saznanje o signalnim putevima u mozgu koji prirodno uzrokuju opadanje ovog neophodnog proteina, što se dešava i prirodno starenjem je jednako bitno kao i identifikovanje supstanci koje povećavaju nivoe NMNAT2. Ove supstance igraju značajnu ulogu u budućim tretmanima neurodegenerativnih bolesti„ rekla je LU.
Studija je objavljena u žurnalu Scientific Reports.
izvor: bigthink.com
Komentari (0)