Hajdučka trava, u narodu poznata i kao sporiš, ravanj i romantika, svrstala se u red najvrednijih lekovitih biljaka. Naziv je dobila po hajducima koji su njome zaceljivali rane.
Cveta tokom celog leta, a bere se kada je sunce najjače, jer tada ima najviše eteričnog ulja.
Etarsko ulje se koristi za pripremu ulja ili krema za sunčanje, jer se pokazalo da istovremeno štiti i neguje kožu. Veoma je bogata taninima, organskim kiselinama, gorkim materijama koje joj daju gorko-aromatičan ukus, vitaminom K i C, smolom, mineralima kalijumom i natrijumom.
Dobra je i za bolne menstruacije
Zvanična medicina je dokazala da ekstrakt iz lista usporava razvoj patogenih klica, jer tanin i etarsko ulje sprečavaju zagnojavanje rana i doprinose bržem zarastanju uz ublažavanje bolova.
U narodnoj medicini hajdučka trava zauzima posebno mesto u lečenju neurednih i neredovnih menstruacija kod mladih žena, uklanjanju neprijatnih simptoma u klimaksu. Jedna šolja čaja dnevno od hajdučice, dovoljna je da ublaži ili otkloni simptome koje muče priličan broj pripadnica nežnijeg pola.
Uspešna je i u lečenju belog pranja, upale jajnika, oboljenja materice i pojave mioma.
Hajdučka trava delotvorna je i kod lečenja migrene, nesvestice, nagona za povraćanjem, suzenja i sekrecije očiju, krvarenja iz nosa.
Komentari (0)