Smanjenim unosom slatkiša, rizik od karijesa se znatno smanjuje i zato od najmlađeg uzrasta, decu ne bi trebalo navikavati na slatkiše. Uz to što su puni šećera, mnogo njih ima lepljivu konzistenciju te se iz tog razloga duže zadržavaju na zubima jer je samočišćenje pljuvačkom i jezikom tada onemogućeno.
Šta slatkiši čine zubima vaših mališana?
Izvor: Bebac.com
Karijes na zubima nastaje kada iz ostataka hrane na zubima bakterije počinju razgrađivati šećer na kiseline koje oštećuju zub. Počinju se gubiti minerali iz zubne gleđi te ako proces napreduje nastaje kavitacija-rupica na zubu koja ako se ne sanira postaje sve veća što podstile karijes da se kreće prema živcu.
Ako se i ta faza ne sanira upala se širi kroz zub i nastaje infekcije oko korena zuba koja donosi niz simptoma i komplikacija.
Foto: Pixabay
Ipak, na kraju dana je ipak najbitnija oralna higijena i način na koji će vaše dete oprati zube. Važno je detetu usaditi naviku pranja zuba, a to se može olakšati raznobojnim zabavnim četkicama kako bi detetu to ispočetka bilo zanimljivo.
Deca moraju sama prati zube kako bi osećali da su oni doprineli čistoći svojih zuba.
Redovne posete stomatologu su takođe vrlo bitne kako bi se karijes ako i nastane uklonio na vreme. Time će te ne samo osigurati zdravlje zuba svom detetu nego ga tako naviknuti na stomatologa i sprečiti mu strah za celi život.
Nije potrebno deci u potpunosti zabraniti slatkiše. Ali sve mora imati svoju meru. Potrebno im je dozirati dnevne količine slatkog čime se ujedno sprečava i preterano navikavanje deteta na šećer. Uz pravilnu ishranu, umerenost u slatkišima, redovne posete stomatologu i pravilnu oralnu higijenu, možete biti sigurni da ste učinili sve za zdravlje zuba vašeg deteta i za njihovu budućnost.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)