Napuštanje novorođenčeta nije jedinstven ali na sreću ni čest slučaj. Majka koja ne želi svoje dete obično tu odluku saopštava još u porodilištu.
Foto: Pixabay
Šta treba da radite ukoliko pronađete bebu na ulici?
Ukoliko se i vama desi da na ulici vidite napuštenu bebu potrebno je da odmah o tome obavestite Centar za socijalni rad. U slučaju da majka ostavi bebu u porodilištu, zaposleni kontaktiraju centar za socijalni rad koji preduzima dalje postupke.
Šta se dalje dešava sa ostavljenim bebama?
Bebe kao i sva maloletna lica koja su napuštena smeštaju se u Sigurnu dečiju kuću gde ostaju od 7 dana do 3 meseca. U tom periodu pronalaze se roditelji i stručnjaci rade na tome da roditelj ipak prihvati svoje dete. Roditeljima se pruža podrška ali se i procenjuje da li su roditelji sposobni da vode računa o detetu. Ukoliko roditelj i dalje odbija dete, radi se lišavanje roditeljskog prava. Bez lišavanja dete ne može biti usvojeno.
Iz Sigurne dečije kuće detetu se pronalaze hranitelji, a potom i usvojitelji. Iz Centra za socijalni rad saznajemo da je postupak usvajanja lakši kada je beba u pitanju.
Koji su najčešći razlozi za napuštanje deteta?
Najveći broj ostavljenih beba potiče iz socijalno ugroženih porodica ali u retkim slučajevima motivi su i neželjene trudnoće, bebe začete nasilnim seksualnim odnosom, zlostavljanje u porodici i sl.
U našim porodilištima postoje službe za ovakve slučajeve. Zahvaljujuči psihološkoj službi, Centar za socijalni rad se uključuje čim postoji sumnja da majka odbija svoju bebu. Međutim to nije moguće utvrditi u svakom pojedinačnom slučaju, posebno ako se uzme u obzir kratak period boravka u porodilištu nakon porođaja.
Komentari (0)